Sakal Ekimi

Sakal Neden Çıkmaz?

Sakalın neden çıkmadığının daha net anlaşılması için önce sakalların hangi mekanizma ile çıktığını anlatmak daha iyi olacaktır. Vücuttaki bütün kılların çıkış zamanı belli bir program içinde gerçekleşir. Saç, kaş, kirpik doğrumdan önce çıkmaya başlar ve uzamaya devam eder. Koltuk altı, bacak, etek kılları yaşa bağlı olarak 14-17 yaşlarında çıkmaya kodlanmıştır, hormonlardan bağımsızdır, yani hormon olsa da olmasa da kadında da erkekte de zamanı gelince çıkar. Yüz bölgesindeki favori, sakal ve bıyık tamamen ergenlikte salgılanmaya başlayan hormonların etkisiyle çıkar.
Daha fazla fotoğraf ve video görmek isterseniz instagram.com/sakalekimi
Ergenliğe giriş ile birlikte yumurtalıklar büyür ve erkeklik özelliği kazandıran testosteron hormonu salgılamaya başlar. Salgılanan bu hormon hücre içinde 5 alfa redüktaz enzimi ile DHT ( Di Hidro Testosteron) ye dönüşür. DHT sesin kalınlaşması, kasların ve kemiklerin gelişmesi, bu gibi etkileri yanı sıra sakal, bıyık, favori gibi yüz bölgesindeki kılların canlanmasını, sertleşmesini, daha hızlı uzamasını sağlar. Bilinenin aksine bu bölgedeki kıllar jilet vurmakla değil hormonların etkisiyle kalınlaşır.

Sakal Çıkmamasının Sebepleri

Burada şu sebepler sayılabilir.

1- Hormon veya hormonlar eksiktir yada hiç yoktur
2- Hormon vardır ancak kıl köklerinde hormonların etkili olacağı almaç yoktur
3- Genetik olarak kıl kökü sayısı azdır veya hiç yoktur
4- Sakallar canlanmadan önce o bölgenin yanması veya kimyasal maddelerle zarar görmesi
5- Testosteronu DHT ye dönüştüren 5 alfa redüktaz enzimi yoktur

Gelelim sebeplerin ayrıntılarına;

1- Yumurtalıklar gelişmemiş olabilir, hiç olmayabilir veya çocuk yaşta kaza sonucu kaybedilmiş olabilir tüm bu durumlarda testosteronun salgılanamaması sebebiyle kökler tüy gibi kalır ve gelişemez. Teşhis için kanda hormonların düzeyi bakılır düşükse veya hiç yoksa dışarıdan desteklenir. Tek sorun bu ise sakallar normal erkeğinkine yakın bir şekilde çıkmaya başlar.

2- Kıl köklerinde almaç (reseptör) yani tanıyacak hücre yoksa etkili olamaz ve tüy şeklinde kalır. Bu durumda tek çözüm ekimdir.

3- Kıl kökü olmaması diğer kılsız alanlar gibidir yani kök yoktur ya da çok seyrektir. Genetik bir sorundur bazı ailelerde ve ırklarda görülmektedir. Özellikle çekik gözlü ırklarda daha sık karşılaşılır. Yine bu durumda da tek çözüm kök naklidir.

4- Derinin derinliklerine kadar olan yaralanmalardan sonra kök ölümü olduğu için kıllar çıkmaz. Yaralı ya da yanık bölgeye nakil dışında çözüm yoktur.

5- Salgılanan testosteron hücre içinde 5 alfa redüktaz enzimi eksikliğinde DHT ( Di Hidro Testosteron) hormonuna dönüşemez, asıl etkili olan DHT olduğu için yüz bölgesindeki kıllar çıkamaz, çıksa da tüy gibi kalır.

Sakal Nasıl Çıkar

Yukarıdaki nedenlerden hormonal eksiklik durumunda dışarıdan ilaçlarla (hap, iğne veya bant şeklinde uygulananlar vardır) normalde olması gerektiği gibi çıkar. Testosteron kullanmaya başladıktan 4-6 ay sonuçlar görülmeye başlanır 2 yılın sonunda yaklaşık son kalitesine ulaşır. İlaç bırakılırsa yeniden dökülme veya kalite kaybı olabileceği gibi canlı bir şekilde de kalabilir.
Böyle bir eksiklik yoksa dışarıdan uygulanacak hiçbir şey çıkış sağlamaz. İnternette bilen bilmeyen herkesin bir şeyler yazması ve özellikle şarlatan satıcıların bilerek yanıltıcı olarak yazdıkları toplumda yanlış bilgilenmeye neden olmaktadır.
Sakal serumu adıyla satılan ürünler asla etkili olmaz. Etkili olmadığı gibi bir de kişide ümitsizliğe neden olur. Minoxil veya ondan daha etkili olan Hairforte kısmen kalite artışı sağlasa da ilacı bırakınca aynen eskisi gibi olur, yani etkileri kalıcı değildir.
B7 vitamini (biotin) gibi saç kalitesini artıran vitaminler kısmi kalite artışı sağlasa da anlamlı bir sonuç alınmaz ve kişinin beklentisini karşılamaz.

Sakal Neden Çıkmaz? için 113 yorum yapılmış


Gökhan

Daha önce (4)ay önce buraya
çene altımda bi bölgede tüylenme olmadığını ufak tefek olduğunu yazmıştım . Aradan 4 ay geçmesine rağmen hala aynı yaşım 20 olucak o kısımda cıkmama şansı olabilirmi ? Diğer çenemde o bölgede sorun yok . Şimdiden teşekkürler
Öp. Dr. Atilla Kaya
Sakal gelişimi ailesel özellik göstermekte birlikte kişiden kişiye değişebilir. Tamamlama yaşı ise 21 yaşın sönudur. Asla 21 yaşınızı bitirmeden Ekim düşünmeyin, Ekim yaptırmadanda çok iy araştırın, pişman olmayın.

tarık

hocam merhaba 17 yaşıma yeni girdim çene bölgemde 2 tane kıl var ve bunlar sürekli olarak kalınlaşıp yeniden tüye dönüşüyorlar tam olarak sakalımın çıkması ne zaman başlar ayrıca diğer kılların da yavaştan kalınlaşmaya başladığını hissediyorum
Öp. Dr. Atilla Kaya
Daha çok erken sakal gelişimi ve eğitimi yaşın sonunda tamamlanır

tarık

hocam erken diyorsunuz da yaşıtlarımın neredeyse hepsinde çıkmış durumda hatta çoğunun koca adam gibi .
Öp. Dr. Atilla Kaya
Herkesin genetik özellikleri farklıdır

Bera

Hocam 16 yaşındayım yüzümdeki beyaz tüylerin hepsi sakal olacaktır değil mi koselik durumu söz konusu olabilir mi
Öp. Dr. Atilla Kaya
Ailede sorun yoksa sizde de çıkması beklenir

mehmet

hocam 17 yaşındayım göğsümde ve göbeğimde kıllar son zamanlardada oldukça artmaya başladı yüzümdede artmaya başlarmı kısa süre içerisinde
Op.Dr.Atilla Kaya
Böyle bir yorumda bulunmak zor.ama tüm bunlar ailesel özellik gösterir,babanın,erke kardeşinin,amcanın dayının kaç yaşında sakal ve bıyıklarının çıktığını araştırıp ortalama bir yaş belirleyebilirsin

Furkan

Babam köse hocam bende köse olurmuyum babam jilet vurmamis bazı yerlerinde yok sakal öteki yerlerinde var baya
Op. Dr. Atilla kaya
Köse demek için hiç sakal olmaması gerekir.%50 köse olabilirsin.

serdar

hocam yüzüme ışıkla baktığımda beyaz tüyler görüyorum dışarıdan testosteron verildiğinde bunlar kıla dönüşür mü
Op. Dr. Atilla Kaya
Hormon tedavileri hormonal dengenizi alt üst edebilir.bu nedenke her söylenene kulak asmayın.21 yaşını tamamladınız ve de sakalınız yoksa ekim planlayabilirsiniz

kerim

hocam sakal çıkmaya başladıktan sonra aydan aydan artma görülür değil mi
Op. Dr. Atilla kaya
Evet,her ay gelişim gösterir

hasan

ailesindeki hiçbir erkek akrabada köselik sorunu olmayan birinin köse olma ihtimali ne kadardır
Op. Dr. Atilla kaya
Ailesinde köse olmayan birinin de köse olma ihtimali vardır.bu konu da yapılmış bir istatistiğe ulaşamadım.

Ba

hocam 18 yaşındayım favorilerimde tek tük kıl olmasına karşın yanaklarım ve çenemde oldukça fazla sarı tüy var bunlarda ileride kıla dönüşür mü köse olma ihtimalim var mı
Op. Dr. Atilla Kaya
Sakal-bıyık genetik özellik gösterir. Ailenizde baba,abi,dayı ve amcalarınızda gelişim nasıl olmuş araştırın, sizin gelişiminiz benzerlik gösterecektir.

ümit

bazı erkeklerin dudak altında boşluksuz sakal çıkarken bazılarının kare şeklinde çıkıyor hocam bu kıl kökü (beyaz tüy) eksikliğinden mi kaynaklanır yoksa hormonlardan mı kaynaklanır.
Op. Dr. Atilla kaya
Kıllarımızın varlığı,sıklığı ,canlılığı genetik yapımızla ilgilidir. Bahsettiğiniz alanlar da kıl kökü varsa çıkar,

Kadir

Hocam testosteron yüzdeki yağları eriyip yüz hatlarını keskinleştirir mi ergenlik döneminde
Op. Dr. Atilla Kaya
Fazla kilolu değilseniz ergenlik dömeminde yüz hatlarınız keskinleşir

onur

hocam 17 yaşındayım sakallarım henüz tüy şeklinde sakallarım çıkmadığı için saç dökülmesi görülmesi mümkün müdür
Öp. Dr. Atilla Kaya
Hayır, Böyle bir şey olmaz.

kecoa