Köselik Tedavisi

Erkekte yüz bölgesinde kıl çıkmaması durumuna köselik denir ve genellikle hormonal sorunlar sebebiyle çıkmaz, hayati önemi olmasa da yüz bölgesinde  hiç kıl olmaması erkekte ciddi sosyal sorun yaratabilmektedir. Bu sorunlar genellikle erkeksi görünümün tam olmaması ve gerçek yaşından çok daha genç göstermektir. Olduğundan geç görünmek te bir çok köse için rahatsız edici olabilmektedir.

Teadvisi yapılmış köse görüntüleri için instagram.com/sakalekimi

Köseliğin Sebepleri

 • Sakal bölgesi kıllarının kalitesini artıran hormonun (testosteron) eksikliği veya yokluğu
 • Testosteronun DHT ye (di hidro testosteron hormonu) dönüşememesi, 5 alfa redüktaz eksikliği veya yokluğu
 • Bu hormonun etki edeceği kıl kök olmaması (genetik özellik)

Hormon eksikliği zamanında teşhis edilip dışarıdan hormon verilirse sakallar kendiliğinden çıkar. Vücutta hormon üretimi yoksa hormon alımı kesildiğinde sakallar yeniden dökülebilir. Hormon olarak erkeklik hormonu testosteron verilir. Testosteron hap veya iğne şeklinde olabileceği gibi deriye uygulama şeklinde de olmaktadır.

Köselik Genetik mi?

Aslında kişinin genleriyle ilgili olduğu için genetik kabul edilebilir. Genetik demek babası köse olanın kendisi de öyle olacak anlamına gelmez, yine kösenin çocuğu kendi gibi olacak diye bir kural yoktur. Yukarıda sayılan sebepler kişinin genetik yapısıyla ilgilidir.

Köselik Çözüm Yolları

Öncelikle şunu belirtmeliyim tıraş olmak yani jilet veya ustura vurmak sakalı çıkarmaz, boşa jilet parası vermeyin.
Sebep bulunmalı, sebebe yönelik tedavi planlanmalıdır.
Eğer testosteron hormonu yoksa veya eksikse dışarıdan testosteron alınır. Testosteron hormonu seyrek aralıklarla yapılan sustanın adlı ilacın enjeksiyonu şeklinde veya testojel adlı flaster gibi deriye yapıştırılan formu vardır. Bunlardan biri kullanılabiliş.
Hormon eksikliği yoksa tek çözüm kıl kökü nakli yani ekimdir.

Ekim öncesi görünüm
Köse görünümü
sakal ekimi sonra
Köselik için seyrek sakal ekimi

Genel olarak hiç sakalı olmayan birine 1000 kök ekildiğinde köse görünümü gider ancak daha sık sakallar olsun istenirse sayıyı daha yüksek tutmalıdır. Sakal ekimi bu konuda tecrübeli bir uzman tarafından yapılırsa sıkta olsa seyrekte olsa daha önce görmeyen berberin tıraş ederken ekim olduğunu algılayamayacağı kadar doğala yakın olur. Ekim işelmi yardımcı personellere yaptırılmaması gerektiği kadar önemli bir konu olduğu için ekimi doktor kendisi yapmalıdır. Ekim süresi sayıya bağlı olarak değişir bir günde 1000-1500 kök ekilebilir.

Ekli resimde gördüğünüz vaka daha çok bıyık ekimini öne çıkarmak istediği için o alana daha sık ekilmiştir, genel olarak seyrek görülse de istek halinde 3-4 kat daha sık yapılabilmektedir ancak bu kadar sık ekim yüksek maliyetli olmaktadır.

Köselik İçin Hangi Doktora Gidilir

Her branş uzmanının olduğu hastanelerde tercihen endokrinoloji bölümüne gidilmelidir. Hormon bilimi endokrinolojidir, endokrinoloji uzmanı bu konuları iyi bilir. Yaşanılan yerde endokrin uzmanı yoksa cildiye veya dahiliye uzmanına gidilebilir. Aslında teşhisin temeli kan tahlili olduğu için pratisyen hekime de gidilebilir. Testosteron düzyine bakılır ona göre tedavi planlanır.

Minoxil Sakal Çıkarır mı?

Minoxil sakalı da çıkarmaz saç da çıkarmaz. Kalite kaybederek tüyleşmiş saçlarda kalite artışı sağlar. Sakaldaki etkisi de benzerdir, bölgede tüyler varsa kısmi kalite artışı sağlar ama asla sakalın kalitesine erişemez. Minoxil ile ilgili bir diğer durumsa minoxil bırakıldıktan 3-5 ay sonra herşey eskisi gibi yani minoxil başlamadan önceki duruma dönülür.
Minoxilin prospektüsü okunursa asla böyle bir etkisinden söz edilmez.

Buradan sonrası sakalı çıkmayan ya da seyrek çıkanların parasına göz dikmiş birilerinin kozmetik olarak çıkarıp sanki ilaçmış gibi lanse ettiği ve ne anlama geldiği belli olmayan ”aşağı tükürsen sakal yukarı tükürsen bıyık” atasözüyle reklamı yapılan bir ürünün yorumudur.

Eeose sakal serumu

Özellikle internet ortamında insanların çaresizliğini kullanarak para kazanmayı düşünen kişi sayısı giderek artmakta ve insanların umutları kullanılmaktadır. Ne yazık ki bakanlıkların tüm mücadelesine rağmen bu tür ürünlere her gün yeni bir yenisi eklenmektedir.
Eeose adıyla satılan ürün bu şekilde reklam ediliyor ama reklamında ne sakal çıkardığını nede bıyık çıkardığını söylüyor. Sadece sakalı olmayanları salak yerine koyacak iyi bir sloganla milyonları tokatlamayı planlamış olsalar gerek.
Sakalların çıkması ergenlikle salgılanmaya başlayan testosteron hormonunun etkisiyle çıkan kıllardır. Sakalı çıkmayan köselerde en sık rastlanan sorun bu hormonun yeterli düzeyde olmamasıdır ikinci sebepse sakalı oluşturacak kökün olmaması durumudur.
Kök yoksa o kişide sakal çıkarmak imkansızdır, hormon eksikse de o kişiye yeterli düzeyde testosteron vermeden sakalda geliğim sağlamak imkansızdır.
Eose sakal serumu denilen ürün incelendiğinde hormonu etkileme ihtimalinin olmadığı görülür ve sakalı çıkmayan birinde sakalı çıkarması imkansız.
Peki nasıl böyle bir iddiada bulunuyorlar sorusu akla geliyor tabi. Aslında ne reklamlarında nede resmi sitelerinde sakalları çıkardığı yönünde hiçbir bilgi yok sadece sloganları böyle bir imaj yaratıyor ve zekice bulunmuş bir slogan. Olayın mantığı şudur; Sakalı olmayan bir milyon kişi merak edip “bir deneyeyim zararı olmaz” diyerek alırsa 50 000 000 gibi ciddi bir para piyasadan tokatlanmış olur. Zaten bir kişinin ikinci kez alma ihtimali yok.
“Yukarı sürsen bıyık aşağı sürsen sakal” atasözüdür ve sakın yanlış anlayıp ta paranızı çöpe atmayın 🙂
Yazı http://www.sacilaclari.com/ dan alıntıdır.

About admin

35 comments

 1. elinizde sakal ekimden 10 gün sonra foto var mı
  Op.Dr.Atilla KAYA
  vardır bulursam eklerim

 2. S.a hocam is hayatınızda öncelikle basarilarınızı dilerim hocam imdi bende faz la sakal yok sadece cene altı ve yanaklarda bicimsiz sekilde sakal var yani sizin anlayacagınız kose gibiyim simdi sık bir sakal ektirmenin ortalama ne kadar ödememiz lazım.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  sakalın ortalaması olmaz,3000 tl lik ektirirseniz ortalama olur ama 13 000 tl lik ektirirseniz yine ortalama olur

 3. Bu arada yasım.24 ankarada yasıyorum eger ankarada yasamıyorsanız arkadasınız varsa ona yönlendirebilirsiniz fiyatını ögreniyim ona.göre ayarlayalım
  Op.Dr.Atilla KAYA
  vardır ama kaliteyi iyi araştırmalısınız

 4. Mrb ben köse denilen yüzüm var hocam kac kök ektirmek gerekiyo fiyatı lütfen
  Op.Dr.Atilla KAYA
  sakal ekitirmek fırından ekmek almak gibidir ister 1 ister 11 isterseniz 111 ekmek alırsınız.
  1 greft 3 tl

 5. hocam cevaplarınızı okudukça size gıcık oldum sevgili gibi trip atmadığınız kalmış burda iş yapıyosunuz sohbet değil üslubunuz rahatsız edici
  Op.Dr.Atilla KAYA
  Giriş sayfasına “kuş beyinliler giremez” diye bir yazı yazacağım o zaman giremezsiniz vede rahatsız olmazsınız,sanırım sizin gibiler için en pratik çözüm bu.

 6. s.a hocam 17 yaşındayım arkadaşlarda sakal varken bende yok bizim aile köse bu durumun ilsçla tadavisi yuokmu saygılarımla
  Op.Dr.Atilla KAYA
  endokrin bölümünde hormonlarınızı bir incelettirin eksikse tamamlanır

 7. slm hocam oncelikle bizi buradan bilgilendiriyor olmaniz icin tsk ederim size bi soru olacakti
  hocam yasim 30 sakal cikmiyor biyigim cene ve dudak alti bolgesi normal ama yuzumde cikmioyor ben fransada kaliyorum eger sizinle daha net bi contaga gecebilirsem randevu alip turkiyeye yaninoiza gelmek istiyorum ama once bi fiyat ogrenebilirmiyim maileti ne kadar tutar ve kac gunde tamamlanir
  Op.Dr.Atilla KAYA
  1 kök 3 tl sıklık beklentinize göre 1000-5000 kök ekilebilir, günde 1500 kök civarı ekebiliyorum

 8. atilla bey öncelikle cok selam eder başarılarınızın devamını dilerim
  hocam favori bölgemde ve yanaklarımda cok az sakal çıkıyor
  ortalama 400 greft kullanılmasını istiyorum
  fakat bu greftlerin kafa bölgemden değilde
  göğüs veya göbek bölgemden kullanılmasını istiyorum
  çünkü saçlarım beyaz
  fakat göbek ve göğüs bölgemde
  düz ince ve siyah kıl fazlasıyla var
  hocam eğer böyle birşey mümkünse allahın izniyle yıllık izne çıkınca
  size gelmek isterim
  şimdiden teşekkürler
  Op.Dr.Atilla KAYA
  göğüs ve göbekten ekilen zayıf kalır sakal gibi durmaz,

 9. slm hocam hocam ucak bileti felan icinde dahil.olarak bir paketiniz varmi ve diyelim.ki 3 bin kok ektirdim ne kadar zaman icinde cikar ve bana size ulasabilecegim.bi numara varmi
  Op.Dr.Atilla KAYA
  uçak bileti, otel, havaalanında karşılama, şehir turu gibi uygulamalarımız yok benim işim sakal ekmek.
  532 463 96 82 den bilgi alabilirsiniz

 10. Selamun Aleykum hocam.Ben sakal ve bıyık ekimi yaptırmak istiyorum fakat ense bölgesi gögüs bölgesinde çok kıl yok yani taşınacak kıl kökü çok az kök hücre tedavisi yapılıyormuş yeni çıkmış nedir acaba bu konuda ki fikriniz Tesekkürler..
  Op.Dr.Atilla KAYA
  evet biliyorum ve uzak durun

 11. Merhabalar hocam 17 yasina yeni girdim genc olabilirim ama okuldaki cogu arkadasimin sakali var bende koselik var yazin sarimsak surmustum 3-5 kil cikmisti.Sakali ceneme ve cene altima ektirmek istiyorum. Fiyati ne kadardir hocam ve operasyon sonrasi iz kalir mi
  Op.Dr.Atilla KAYA
  21 yaşından önce sakal ekilmez daha doğrusu ekilmemeli

 12. Hocam yùzùmùzdeki sarì tùylerin sakal olmasì mùmkùn mù mùmkùnse nasìl mùmkùn deģilse niçin
  Op.Dr.Atilla KAYA
  neden sarı kaldığına göre değişir, sebep te araştırmayla bulunur

 13. Hocam muayene olmamìz mùmkùn mù kaç kòk ekilmesini òģrenmemiz açìsìndan ona gòre plan yapmak istiyorum
  Op.Dr.Atilla KAYA
  info @ideaklinik.com adresine fotoğraf gönderebilirsiniz ama görüşme daha doğru olabilir

 14. Doktor bey ikinci bir ekim yaptìrìrsak bunu ne zaman dusunmeliyiz
  Op.Dr.Atilla KAYA
  12.-15. günler arası yada bir yıl sonra yapılmalı

 15. Hocam muayene ùcretli mi kaç kòk ektirmem gerektigìni òģrenmek istiyorum
  Op.Dr.Atilla KAYA
  muayene ücretsiz

 16. Merhaba hocam yasim 21 sakal biraktim ama yuzumde yok cene alti favari taraflari diyim tel numarasi alio telden girusebilirmiyiz muayene vb seykeri ogreneyim
  Op.Dr.Atilla KAYA
  info @ideaklinik.com adresine ana sayfadaki telefonları arayabilirsiniz.

 17. Hocam yaşım 26 yüzümde alt bölgelerde sakal var fakat yanak kısımlarında yok. Sakal bıraktığımda çeçenler gibi oluyor. diğer bölgede sakal çıkması adına nasıl bir yola başvurmalıyım. Saygılar iyi çalışmalar
  Op.Dr.Atilla KAYA
  tek çözüm sakal ekimi

 18. Hocam minoxidil saçta etkili sakalda etkisi olur mu gùçlenmesi bakìmindan
  Op.Dr.Atilla KAYA
  bence olmaz

 19. Fotoğrafta ki arkadaşın bıyık bölgesine ekilen kök sayısı nedir hocam? Ayrıca fotoğrafta görüldüğü kadarı ile çene ve bıyık bölgesinde totalde kaç greft bulunmaktadır? Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  bıyık bölgesi 600 kök toplamda 4000 kök civarı ekilmişti

 20. Merhabalar.Ben dudağımdaki ameliyat izini kamufle etmek için bıyık ektirmek istiyorum.Ortada hiç çıkmazken yanlarda var ancak simetri sorunu da var.Kök sayısı farklılığından olduğunu düşünüyorum.Tahmini ne kadar köke ihtiyacımız olur?Yaşım 21.Cevabınız için teşekkürler.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  limitimiz olan 300 kök yeterli olabilir

 21. S.a hocam oncelikle iyi calismalar benim yasim 24 sakallarim biyim var ama biyik la sakalimin birlestigi yerde koselik var buda beni rahatsiz ediyo benim icin yapilacak ekimin fiyati ortalama ne kadar tutabilir.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  O kadar alana 300 kök yeterli olur 1200 TL tutar

 22. Merhaba, eksik bölgelerin tamamlanması için sakal ve bıyık ektirmeyi düşünüyorum. En fazla 1000 kök ekileceğini düşünüyorum. Yaşım 25 ve enseden kök alınarak ekilen sakallarda ilerde sorunlar olabilir mi? Enseden kök alındığının belli olması vs. gibi ?
  Teşekkürler.
  Op Dr Atilla Kaya
  sorun olmaz.ensede herhangi bir iz kalmaz

 23. Hocam yanağımın çeneyle birleştiği kısımda yanık lekesi küçük boyutta ve koyu renkte o kısmı sakal eksek sık bi şekilde o koyuluk belli olurmu. Subay olacağım oyuzden belli etmemeli koyuluk
  Op Dr Atilla Kaya
  info @ideaklinik.com adresine fotoğraf gönderirsen değerlendirebilirim

 24. Hocam sakal ektirdikten hemen sonra oluşan izleri sadece dışarı çıkarken herhangi bir kapatıcı ile kapatmak sağlıksız olur mu?
  Op Dr Atilla Kaya
  olmaz kapatabilirsin

 25. Selamun aleyküm hocam ben 17 yasindayim ve babamda amcalarimda koselik sorunu var biyik ve cene altlarında var benim yüzüm bebek yuzu gibi biyik ve cene altlarim seyrek var sakal ektirebililirmiyim ?
  Op Dr Atilla Kaya
  17 yaş sakal ekimi için erken

 26. Hocam 20 yasındayım bıyıgım görünüyo ama cok az sakal deseniz cück kısmında cok az fauller yok gibi ve sarı tüy dahi görünmüyor kök yok gibi bu hormonal midir yoksa kmk olmadıgındanmı ve son olarak hic yok gibi sakal bıyıkta gözle görülüyor ama az hocam sadece köse görünümündeen kurtulmak için bıyıgı sıkalstırıp sakalıda köselikten kurtarıcak sekilde kac kök ektirmem gerekir ve fiyatı ne olur tesekkürler
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  21 yaşını bitirene kadar beklemelisin

 27. Hocam yaş 19. 2 aydır eeose sakal serumu kullanıyorum cok az bir gelişme var bıyık ve çenede sakallar var ama yanlarda cok az var bunun için öneriniz nedir
  Op Dr Atilla Kaya
  sakal gelişimi 21 yaşında tamamlanır.ailesel sakal özellikleride önemlidir,21 yaş bitene kadar bekleyin.çıkmazsa sakal ektirebilirsiniz

 28. Hocam merhaba ekilen sakalin kullanimi ne kadar oluor? İslem bir seferde omur boyu gidiyir mu periyodik olarak tekrarlamak gerekiyir mu? Tesekkurler
  Op.Dr.Atilla Kaya
  evet ömür boyu kullanabilirsiniz

 29. Hocam selamlar. Benim kısmi köselik problemim var. Bu durumdandan kurtulmak maksadıyla sakal ektirmek istiyorum.Ancak benim işim gereği günlük sinek kaydı traş olmam gerekiyor. Sakal ekildiğinde belli bir süre sakalı traş etmemek gerektiğini duydum.bu konu hakkında neler yapılabilir. Ben hem ekim yaptırıp hemde günlük traş olabilirmiyim.
  Op.Dr.Atilla Kaya
  15 gün kadar traş olamazsınız.

 30. S.a hocam ben 19 yaşındayım bu durum beni gerek sosyal ortam olsun gerek aile ortamı olsun beni çok rahatsız ediyor kendimi diğer erkeklerden farklı hissediyorum daha doğrusu erkekliğimden utanıyorum bendede neredeyse hiç yok denilecek kadar sakal yok sizce bu yaştan sonra hormonlar etkisini gösterecekmi bana bu konuda biraz yardımcı olsanız çok sevinirim saygılarımla
  Op.Dr.Atilla Kaya
  sakla gelişimi 21 yaşında tamamlanır.bu nedenle sabırlı olmanızı öneririm.ailesel özelliklerinizi araştırın,sabırlı olun

 31. hocam okadar cok siteniz sayfanız varki hangi soru nereye yazdım insan şaşıyor bulamıyor inşalllah bunu bulurum 🙂 hocam benim sorum şudur sakallarımda beyaz var cokca ben bütün bu sakallarımı aldırsam ve kolumdan 1500 2000 sakal ektirsem çünkü kol kılları beyazlamıyor bu mantıklımıdır ?? yüzümde iz kalırmı? hani bari saçımız yok bari söyle che guevera gibi sakalımız olsun simsayah karizmatik 🙂
  Op.Dr.Atilla Kaya
  beyaz sakallarınla mutlu olmayı öğrenmelisin.kol kılından sakal olmaz.

 32. Hocam 20 yaşındayım vücutta belden aşşağı bacaklar kalça kol gayet fazla kıllanma var ancak sakalım çıkmıyor ailede köse yok sizce kösemiyim köselerin yüz harici yerlerde kılları çıkarmı bende yüz harici çok fazla var eğer hormonlarla alakalı ise hormon testi yaptıracağım sakalımın çıkma ihtimali nedir kolay gelsin
  Op.Dr.Seher Şirin
  ailede sakal gelişim yaşını araştır.

 33. Hocam Kők ektirdíqímiz zaman kesebilirmiyiz daha doqrusu kalıcımı
  Op.Dr.Atilla Kaya
  evet normal traş olabilirsiniz

 34. Hocam s.a hocam 16 yaşındayım arkadaşlarımda sakal çıkmaya başladı.bende sadece çenemde var . Babam da amcalarımda, dayılarımda sakal var ama bende yok sakal çıkması için ne yapmalıyım yada ne önerirsiniz.Teşekkür ederim.
  Op.Dr.Atilla Kaya
  herkes aynı genetiği taşımıyor.farklı yaşlarda sakal çıkması normal.gecikmelerde olabilir.

 35. Merhaba hocam. Benim bıyık ve top sakalım l iyi sayılacak derecede var, fakat yüz bölgemde tüyler var bazı yerlerde ise sakal kılları derecesinde, bu tüyleri canlandırma yöntemi var mı? Yılan yağı, sarımsak yağı, badem yağı vs öneriyorlar faydası olur mu?
  Öp. Dr. Atilla Kaya
  Sakal kıllarının yapısı anne karnında iken belirlendiği için sonradan yapılan uygulamalar kalıcı değişikliğe neden olamaz. Bazılarında ciltte tramvaya neden olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WhatsApp Destek
İletişim Bilgilerimiz