Home / Merak Ettiğiniz Soruların Cevabı / Her Ekim Aynı Sonucu Verir mi?

Her Ekim Aynı Sonucu Verir mi?

Bütün cerrahi uygulamalarda olduğu gibi bu tür estetik uygulamalarda da tecrübe, bilgi birikimi, eğitim düzeyi gibi faktörler sonucu önemli düzeyde etkilemektedir.

Fotoğraf, video  instagram.com/sakalekimii

Aşağıda garip şekillerde sonuçlanmış sakal ekimleri ve bunlar gibi çok kişi bu sitedeki sonuçlara bakıp sanki herkesin ekim sonuçları aynıymış gibi rastgele bir yere ektirip bu hale gelmiş kişilerdir. Yani ektirdiğiniz yerin önceki sonuçlarını görmeden karar vermemeye çalışın, her sonuç aynı değildir.
Sakal ekimi saç ekimi gibi değildir çok önemli ince ayrıntıları olan bir girişimdir, yıllarca saçla uğraşıp işler azalınca “sakal ekimi de yapsak” diyerek yapılacak bir işlem değildir.

Hastayla doktorun konuşup onu ikna ettikten sonra işlemleri sağlık eğitimi bile almamış 2 genç kıza bırakması sonucu çok etkilemektedir. Ekli vakanın resimleri bunun net örneğidir.

Fotoğraf kimliği belli olmayacak şekilde eklenmiş bir de aynı fotoğraf ayrıntıları algılanabilecek kadar yakından görünüm şeklinde eklenmiştir. Dikkatli, bakıldığında doğala yaklaşamamanın sebepleri görülmektedir.

Sakal Ekimi Doğal Olur mu?

Doğru şekilde yapılan ekimin anlaşılması neredeyse imkansızdır. Ama bu belirli kurallara uyulması halinde geçerlidir yoksa sayfadaki fotoğraflar gibi doğla hiç yaklaşılamaz
Aşağıdaki fotoğraf bu soruyu çok iyi cevaplıyor. Dikkatli incelendiğinde

Sakalların her biri farklı tarafa doğru çıkmaktadır çünkü ekim sırasında açılara dikkat edilmemiştir

Kökler 2 ili 3 lü guruplar halinde ekilmiştir, doğalda sakalların tamama yakını teklidir bu şekilde guruplar halinde çıkmaz

Dengeli ekilmemiştir, bazı yerler sık ekilirken bazı bölgeler tamamen açık kalmıştır.

Kılların dibinde çukurluklar oluşmuş çünkü kanal açılarak ekim yapılmıştır, yüz cildi gibi çok hassas bölgelerde 1.2 mm lik kesici aletlerle kanal açılarak değil 0.6 mm lik iğne ile cildi kesmeden delerek ekim yapılmalıdır. Yoksa hasta memnuniyetinden söz etmek mümkün olmaz.

Sakal ekimi düşünüyorsanız doktorunuza şunları net cevap alacak şekilde sormalısınız ve cevabında net olmasını beklemelisiniz

 • Ekimi kim yapacak; Doktorunuz “bizzat ben ekiyorum” demiyorsa tereddütle yaklaşın “ekip halinde ekiyoruz” diyorsa bilinki yardımcılara ekim yaptıracaktır yada “saç ekim uzmanlarımız ekyor” dediyse bilinki yine sadece kendilerinin “saç ekimi uzmanı” dediği tıp fakültesinin kapısından dahi girmemiş yardımcı personeller ekecektir.
 • Kaç derece açılarla ekilecek; kesinlikle 30-35 derece açılarla ekilmelidir
 • Kökler kaçlı ekilecek; Her bir kök mutlaka tekli olmalıdır asla 2-3 kök içeren greftler halinde ekilmemelidir.
 • Kanal açılarak mı yoksa iğne ilemi ekilecek; Kanal çukurluk şeklinde iz bırakır iğne ile delerek ekilmelidir

sakal-ekimi-doktoru 

sakali-olmayan

Bu soruların cevabı sizi ikna ettiyse orada yaptırın ama yeterince ikna olmadınızsa kesinlikle başka yerlerin de fikrini alın. Bu güne kadar onlarca sakallarını ektirdiğine pişman insanın sorununu çözmeye çalıştım, ve her vakada gerçekten mesleğim adına üzüldüm, üzüldüm çünkü hepsi ”doktor kontrolünde” saçmalığıyla yapılmış vakalardı.

Şunu hep merak etmişimdir; Acaba uçakta anonsa yapan pilot ”sayın yolcularımız uçağımızı benim kontrolümde hostes Ayşe kullanacak” dese uçakta kaç kişi kalır, bence herkes iner.

İyi de bunu kimse kabul etmezken ömür boyu yüzünde taşıyacağı sakallarını doktor kontrolünde de olsa tıp eğitimi bile almamış birinin yapmasına nasıl göz yumulur.

Kötü Çıkan Sakallar düzeltilebilir mi ?

Evet düzeltilebilir ama unutmayın kötü yapılmış bir binayı düzeltmek boş arsaya sıfırdan bina yapmaktan çok daha zordur.
Üç şekilde yaklaşılabilir
1- Ekilenlere lazer epilasyon yaptırılıp yeniden ekilir.
2-Var olanlar FUE il alınıp yeniden doğru açılarla ve tekli hale getirilerek ekilir.
3- Aralara, yanak bölgesi ve boyun bölgesi geçişlerine doğal açılarla tekli kökler ekilerek kötü görünüm kamufle edilebilir.

About admin

11 comments

 1. Hocam çok yakìndan bakìlìnca evet doģal gòzùktùģù sòylenemez ama baska tùrlù belli olmaz gibi geliyor bide bu nasìl bir ekim çòzemedim çenesine azìcìk ekilmis bu hangi doktormus yavv☺

 2. Hocam ben sivilce izlerimi kamufle etmek için sakal ekimi yaptìrdìm ancak sòylediģiniz gibi tekli doģal ekilmediģi için uzatìnca kòtù duruyo ancak 2-3 gùnlùk kirli sakalla fena durmuyo sadece izlerin olduģu bòlge ye ekim takviye ekim yapabilir misiniz dediģim gibi 2-3 gùnlùk iken fena durmuyo bu tekli ekim isini sonradan òģrendiģim için basìma bòyle bir is geldi birincil amacìm izleri gizlemek olduģu için çok da arastìrma yapma mìsìn lùtfen bana yardìmcì olur musunùz
  Op.Dr.Atilla KAYA
  ekilenlere yapabilecek bir şey yok ama başka yerlere ekim yapabiliriz ve ekim olduğu anlaşılmaz

 3. Hocam dediģinize gòre takviye ekimle kòtù ekimi gizlemek hem de sivilce izlerini kamufle etmek mùmkùn mù ayrìca telefon alabilir miyim
  Op.Dr.Atilla KAYA
  sıklaştırma kısmen kamufle edebilir

 4. Hocam istediģimiz yere istediģimiz sìklìkta ekiyor musunuz illa her yer orantìlì olmasìna gerek yok demi
  Op.Dr.Atilla KAYA
  tabiki herşeyi siz belirliyorsunuz

 5. Hocam benim sakal çizgimin hafif ùstùnde burun hizasìnda ancak kulaģa yakìn kìsmìnda derin bir sivilce izi var orayì kapatmak istiyorum olabildiģince sìk ekmemiz mùmkùn mù
  Op.Dr.Atilla KAYA
  bir defada çok sık ekilmez ama diğer seanslarda istenilen sıklık elde edilebilir

 6. Bir defada sìk ekilmez diyosunuz peki çukurun içine bir defada 20 kòk ekemez misiniz
  Op.Dr.Atilla KAYA
  ekebiliriz

 7. SELAMLAR HOCAM . BIYIK VE ÇENE SAKALIM ÇOK İNCE VE AZ FAVORILER DE AYNI ŞEKİLDE . BELİRGİN ŞEKİLDE SAKALIM OLSUN İSTİYORUM . KAÇ KIL KÖKÜ GEREKLİ ? ÜCRET NEDİR ?
  Op Dr Atilla Kaya
  yaşın önemli.21 yaşın üstündeysen ekim yaptırabilirsin.kaç kıl kökü gerektiğine muayene ile karar veriyoruz

 8. Saygideger hocam,

  Bende keci sakali denilen bolgede seyrek, ergen sakali var baska da yok. yasim 23. Ektirdigim ‘hic’ belli olmayacak sekilde yillik izinde (10-15 gun) bunu halletme imkanimiz var midir? Ortalama bir gorunume kavusur mu?
  Op Dr Atilla Kaya
  info @ideaklinik.com adresine fotoğraf gönderirseniz daha rahat bilgilendirebilirim.daha iyi bir görünüme kavuşur

 9. Hocam Merhaba..
  Ekim yapılan bıyık üstlerimde dik ve 2li 3 lü kök halinde çıkan yerler var. bu yerleri alip, tekli kök halinde ve dogru acıyla ekebiliyor musunuz ?
  Cevabınızı bekliyorum teşekkürler
  Op.Dr.Atilla Kaya
  eskiden alıp ekim yapıyorduk ama artık alım işlemini yapmıyoruz.siz dik ve 2-3lü çıkanları herhangi bir şekilde yok edip gelirseniz doğru açıyla ve tekli olarak ekiminizi yapabiliriz

 10. peki hocam dik ve 2 li 3 lü kök olarak cıkanları iğneli lazer epilasyon ile aldırsam iz miz kalir mi ? dermatolog inceledi dedi ki .. biz alırsak cok ıgne ucuyla alıcaz o yuzden ıstedıgın koklerı alırız ayrıca kabul baglayacak ve dokulecek dogru korursan ız kalmaz dedı bu ısleme sız ne dersınız.. aldırırsam sızın yanınıza bı cay ıcmeye gelecegım 🙂
  Op.Dr.Atilla Kaya
  önceki ekiminiz kanal açılarak yapıldıysa iz kalır.

 11. Burak Hamzaoğlu

  Mrb hocam Kanal acılarak sakal ekimi yaptırdım 15 gün önce kızarıklıklar hala gecmedi ama dökülme başladı simdi bakıyorumda 2 li greftlede var sizin verdiginiz bilgileri okuyunca karamsar oldum su an bi yardımcı olabiirmisniz
  Öp. Dr. Atilla Kaya
  Şimdi yapabilecek bir şey yok,

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp Destek
İletişim Bilgilerimiz