Home / Genel / Türkiyenin İlk Sakal Ekim Vakası

Türkiyenin İlk Sakal Ekim Vakası

Öncesi ve sonrası resimlerini gördüğünüz bu resim Türkiyede yapılan ilk vakadır ve 47 yaşında bir kişiye aittir. Aslında bundan önce bir kişiye daha FUT yöntemiyle yapmıştım, aldığımız sonuç tek kelimeyle iğrençti, o kadar kötüydü ki fotoğraflarını bile çekmemiştik.
fotoğraflar ve videolar görmek isterseniz instagram.com/sakalekimi
Bu vakamız FUE yöntemini saçta tam oturttuktan sonra yaptığımız ilk sakaldır. Sayfanın sonunda yeterli araştırma yapmadan karar veren bir hastamızın ekimle ilgili anlattıklarını yazacağım. Araştırmanın çok önemli olduğunu bilerek okumanızı öneririm.
2006 lı yıllarda bir kaç klinik dışında tüm klinikleri FUT yöntemiyle saç ekimi yapıyordu ve sakalın da ekilebileceği hayal bile edilemezdi ancak FUE saç ekimindeki tecrübemiz bize sakalında ekilebileceğini ve yüksek düzeyde memnuniyet verebileceğini göstermişti.

Özellikle tümüyle köse olan kişilerde ciddi kimlik değişimi sağlanarak ciddi sosyal sorunu olan kişilere çözüm üretilmiştir.
2006 yılında yaptığımız bu ilk vakada tedbir olarak kısmi sakala ihtiyacı olan vakaya ekim yaptık sonucun yüz güldürücü olması sayesinde

Sonraki dönemlerde tümüyle köse vakalarada ekim yaptık. Sayfanın devamında onu da görebileceksiniz.

 

Ülkemizde İlk Sakal Ekimi Yapılışı Ekim Öncesi
Ekimden Önce

 

Ülkemizde İlk Sakal Ekimi Yapılışı Ekimden Hemen Sonrası
Ekimden Hemen Sonrası

 

Ülkemizde İlk Sakal Ekimi Yapılışı Ekim Sonrası
Ekimden 6 ay Sonrası

Sakalların çıkış açısına bakıldığında doğal sakallardan ayırt edilemeyecek kadar doğala yakın olduğu görülmektedir.

İkinci vakamız ise bir köse hastamız.

Türkiyede Yapılan İlk Köseye Sakal Ekimi

Tamamen köse birine yaptığımız bu ekim de ülkemizde ilk defa yapılmıştı. Hastamız  o kadar memnun oldu ki bir yıl sonra sıklaştıma için geldi ve ikinci seans yaptık. Aşağıda göreceğiniz sonrası fotoğrafı ilk seanstan sonraki görünümdür, ikinci seans sonrası gelmediği için ne yazık ki alınamamıştır ama aldığımızın iki katı sıklığa erişmiş olması beklenir.

Ekim öncesi görünüm
Köse görünümü
sakal ekimi sonra
Beklenti doğrultusunda seyrek görünüm

Eksikliği düzeltilmesi kişide anlamlı görsel değişiklik sağlar ama köselerde kimlik değişimi kadar önemli bir farklılaşma sağlar. Kadınsı görünüm yerini erkeksi görünüme bırakır.
Köselerin şu sorunları vardır
1- Kadınsı görünüm; yüzdeki kıllar erkeksi görünüm için önemlidir
2- Yaşını göstermemek; öğretmenlik gibi mesleklerde alay konusu olabilir
3- Özgüven eksikliği
4- Yeterince etkili olamamak; oto galeri, emlakçılık gibi pazarlama işlerinde zorlanma olabilir.

İzmirde Sakal Ekim Vakası

Bu sayfada tiraji komik bir öyküyü ekim yaptığım kişinin ağzından yazmaya çalışacağım. Yazıyı okuduğunuzda piyasanın ne kadar acımasız olduğunu ve ne kadar dikkatli olunması gerektiğini anlayacaksınız.

Hastamız sakalı dökülmüş 50’li yaşlarda bir erkekti ve sakal ekimiyle ilgili macerasını anlattı;

Sakal ekimi için İzmir’de … saç ekimi diye bir yere görüşmeye gittim. Görüşmeyi GATA’dan emekli olduğunu söyleyen ve gerek kendisinin gerekse çevresindeki çalışanların doktor gibi davrandığı bu kişiyle sakal ekimi işlemini ayrıntılı bir şekilde görüştüm. Randevumu aldım ücreti ödedim ve ayrıldım. Doktorun kendisinin ekimleri yapacağını, kanal açmadan iğneyle delerek ve her kökü kendisinin ekeceğini kendi ağzından duymuş olmak beni rahatlattı.

Randevu günü ekimin yapılacağı hastaneye gittim;

Hazırlıklar bitti ve beni masaya aldılar. Yaşları 20 civarı 2 genç geldi ve işleme başlayacaklardı ki müdahale ettim ve “ekimimi sizmi yapacaksınız” dedim evet dediler. Sizin eğitiminiz ne ki siz ekeceksiniz deyince “biz saç ekimi uzmanıyız” dediler bu yaşta uzman olunmaz benim ekimimi doktor kendisi yapacaktı onunla görüşmem lazım dedim ve kendini doktor gibi tanıtan kişiyi çağırdılar.

Hani sakalımı siz ekecektiniz dedim

“Ben kanal açıyorum bu çocuklar ekiyor” dedi, görüşmemizde kanal açmadan iğneyle ve kendiniz ekeceğinizi söylemiştiniz deyince işler karıştı ve yaptırmaktan vazgeçtim. Paramı geri aldım ve işi biraz araştırdım.

Sonuçta tümü yalanlarla dolu şu bilgileri edindim;

  • Hastanede ekim yapmayan bir doktorun diplomasını kullanarak yapıyorlarmış
  • Kendini doktor gibi lanse eden kişi aslında teknikermiş ve doktorluk eğitimiyle alakası yokmuş, GATA dan emekli lafını da özellikle kullanıyormuş.
  • Kendisi işlemin hiçbir aşamasını yapmayı bilmiyormuş
  • Ekimler cildi kesmeden iğneyle değil kanal açılarak yapılıyormuş.
  • Kendilerini uzman gibi tanıtan kişilerin uzmanlık eğitimiyle uzaktan yakından ilişkisi yokmuş.

Özellikle sakal gibi çok göz önünde olan bir değişiklik planlıyorsanız mutlaka iyi araştırmalısınız ne yazık ki piyasada sahtekar şarlatanlar var. Bunlardan birine düşmemek için soracağınız soruları bir kağıda yazıp araştırmayı bu listedeki soruların cevabını alarak yapın.

About admin

WhatsApp Destek
İletişim Bilgilerimiz