Deneme Sakal Ekimi

Genel bilgi edinmek amacıyla ihtiyaçtan daha az kök nakli işlemidir. Temel mantık yapılacak işlem sırasında ve sonrasında neler olabileceği konusunda net fikir edinmeyi sağlar. Denemede ihtiyaç duyulan binlerce sakal ekimi yerine daha az sayıda kök ekilir.

Fotğraflar ve videolar için instagram.com/sakalekimi

Deneme amaçlı yapılan ekimle şu bilgiler edinilmiş olur:

 •  İşlemden hemen sonra görünümün ne kadar rahatsız edici olduğu
 •  Kızarıklığın ne kadar sürdüğü (bu durum kişiye göre değişen bir şekilde 2-8 hafta sürebilir)
 •  Sakalların çıkış açıları (30-35 derece olmalıdır)
 •  Köklerin alındığı yerde iz kalıp kalmaması (doğru şekilde yapılırsa enseden alınsa da ,sakalın gereksiz boyun kısmından da alınsa da iz kalmaz)
 •  İşlem sırasında ve sonrasında acı ağrı olup olmadığının anlaşılması (ağrı kesici almayı gerektirecek kadar ağrı olmaz)
 •  Ekilen köklerin ne kadarının tutup tutmadığı
 •  Doğal görünüp görünmediği (kuralllara uyulursa doğaldan ayırt edilemez)
 •  İşlemin ne kadar zaman aldığı (ekilecek sayıya bağlı olarak 2 saat ile 10 saat arasında değişir)
 •  Sakalların ne kadar sürede çıktığı
 • Kişinin kendisine yakışıp yakışmadığı
 •  İlk tıraşı ne zaman olduğu (12 gün sonra tıraş olunabilir)
 •  İlk tıraş sonrası görünümün rahatsız edip etmeyeceği (kanal açılarak yapılmadıysa sorun olmaz)
 •  İşe ne zaman dönebileceği (genellikle 2-3 gün içinde dönebilir ama ekim yapıldığı anlaşılır, 12 günün sonunda belirtiler azalır)

On farklı kliniğe gitseniz 100 farklı cevap alabilirsiniz. Bunun nedeni bir kısım kliniklerin sizi ikna etmek için olmayacak şeyler söylemesidir.
Bu sayfa denemeyi izah etme amaçlıdır, normal ekimlerle ilgili sayfalarda yazı ve kanıtlayıcı fotoğraflar görebilirsiniz.
Yukardaki sorular sizi tedirgin ediyorsa  sonucu önceden görme amacıyla yapılacak işlem kafanızdaki tüm bu soruların en net cevabını almanızı sağlayacaktır.
Böylece aklınıza takılan tüm soruların cevabını kendiniz görmüş olur, işlemi yapacak kişilerin ya da kliniklerin yönlendirici sözlerinden etkilenmemiş olursunuz.

Deneme Sakal Ekimi Görselleri

Sakal Ekimi Öncesi
Ekimden önceki görünüm
Sakal Ekimi Esnası
Sakal Ekiminden 5 dakika sonrası
Sakal Ekimi Sonrası
Sakal Ekimi sonrası

Deneme Sakal Ekimi Nerede Yapılıyor

Bildiğim kadarıyla böyle bir uygulama sadece benim tarafımdan yapılmaktadır. Başka yapan yer varsa duymadım. Sonuçlarımızı gören kişiler genellikle aklıllarındaki sorunun cevabını aldığı ve benim aydınlatıcı bilgiler vermem sayesinde çok sık bu tür ekimler yapmamız gerekmiyor ancak hasta isterse yapıyoruz.

Deneme Ekiminde Kaç Kök Ekilir

Buna tümüyle kişi kendi karar verir. Yukarıda fotoğrafını gördüğünüz kişi 100 greft civarı ektirdi, 2 hafta sonra sonucu görüp daha fazla ektirdi. Tek sorun tedirginlikse 10 kök bile ekilebilir ancak masa hazırlamanın belli bir maliyeti olduğu için limitimiz olan 300 kök ücreti alınır. Bu mantıkla yaklaşıldığında deneme amacıyla 300 greft ekilmesi daha mantıklı olmaktadır.

Yukarıdaki fotoğraflarda gördüğünüz denemek için yapılmış ekimde doğallıkla ilgili tek sorun bazı sakalların ikili çıkmasıdır. 2010 yılından sonra ikili ekimi tamamen terk ettik ve kaç greft ekilirse ekilsin tamamı tekli greftler halinde ekmekteyiz.

Denemede kasıt tereddütü olan kişinin tereddütlerini aşmasına yardımcı olmaktır, işlemi yapan uzman olarak hiçbir zaman denemeye ihtiyaç duymadım çünkü ekimlerle ilgili bu güne kadar herhangi bir sorun yaşamadım.

Bazı kişiler arayıp ”denemeye para ödüyormuyuz” diye sormaktadır, ne yazık ki 10 kök bile ekilse bunun için ayrılan zaman ve masa hazırlama maliyeti normal ekime yakın olduğu için limitimiz olan 300 kök ücreti alınır.

Biraz da işin tekniğinden söz edelim.

Ekim teknikleri

Aslında ekim tekniği 3 çeşit, alım tekniği FUT ve FUE olarak iki çeşittir. FUT artık yapılmamaktadır, her yer FUE ile kök alımı yapmaktadır. Her ne kadar FUT ve FUE aslında kökü alma şeklini tarif etse de asıl önemli olan ekimin nasıl yapıldığıdır çünkü nasıl alındığının hiçbir önemi yoktur.

İğne ile
Çocuklara kalçadan yapılan 0.6 mm kalınlığında iğne ile ekilir, yöntem sayesinde 25-30 dereceye kadar yatık ekilebilir. Doğallıkla ilgili tüm sorunlara çözüm getirmiştir. Benzer yöntrmlrt olan DHİ ve pen yöntemleri istenilen açıyı vermekte yetersiz kalmaktadır. İğne ile ekim ekimde 2019 yılında gelinen son denilebilir.
DHİ
1 mm çağında iğneye benzer alet yardımıyla yapılır, 50-60 dereceye kadar yatık ekmek mümkündür, istenilen açıyı vermek iğne kadar rahat değildir.
Kanal açılarak
kesici aletle 1.2-1.5 mm kesiklerle kanallar açılır kanala ekilir. Açı belirlemek mümkün değildir, 70-90 derece hatta tam ters tarafa açıyla çıkabilir.

Daha yaygın yapılan yöntemler ise FEu ve FUT tur. Aslında gerek FUE gerekse FUT kökün alım tarzını tanımlar ekimin nasıl yapıldığı konusunda bilgi vermez. Kıl kökü nakli saç ekimiyle başlamıştır ve uzun yıllar enseden ameliyatla alınan saçlı deri parcasındaki kölerin üçlü beşli guruplara bölünerek saçın döküldüğü alana ekilmesi şeklinde yapılan FUT yöntemiyle yapılmıştır. Son yıllarda FUT yöntemi yerini büyük oranda FUE ye bırakmıştır ama FUE nin çok farklı uygulaması vardır.

FUT Yöntemiyle Sakal Ekimi;

Eski teknik olan bu kıl kökü nakli ameliyatı birçok dezavantajı sebebiyle sakal ekiminde tümüyle terkedilmiştir. Enseden balık şeklinde saçlı deri parçası alınır, alınan bu deri parçası 1-2-3-4-5 kök içeren greftlere ayrılır, bu greftler ekilirdi. Saçta bile çok kötü görünen bu yöntem kaş, sakal, bıyık ve favori alanlarında iğrenç görünürdü bu sebeple uygulanmamaktadır.

Bu dezavantajlar;

 • Kökler ameliyatla alınır
 • Kökler her yerde aynı açıyla ekildiği için dik çıkar
 • Alım ve ekim yerinde iz kalır
 • Kökler cilt kesilerek ekildiği için geç iyileşir.
 • Ensede gerginlik, ağrı, uyuşukluk hissi kalır.
 • Sakallar 3-5 gurup halinde çıkar

FUE Tekniğiyle Sakal Ekimi

Şu an neredeyse sadece FUE tekniği uygulanmaktadır ancak bu yöntemin ayrıntıları kaliteyi asıl belirleyen uygulamadır. Sitede görebileceğiniz başka kliniklerde yapılmış çok kötü görünen ekimler de kliniğimizde yapılmış ve berberin bile doğaldan ayırt edemeyeceği kadar doğala yakın görünen ekimler de bu yöntemle yapılmaktadır. Follikuler Unite Extraction kelimelernin baş hafiyle oluşturulmuştur ve köklerin ameliyatla geniş parça şeklinde değil küçük parçalar halinde alınmasını tarif eder. Donör alandan alım elle yada mikro motor denilen aletle alınır. Mikro motor daha çok fabrikasyon çalışan kliniklerin tercih ettiği bir yöntemdir çünkü alım işlemi çok hızlı olur. Ancak işin estetik yönüne önem veren yani fabrikasyon çalışmayan kliniklerde kökler elle titiz bir şekilde alınır.

 • Kıl kökleri tek tek alınır
 • Her yerde olması gereken doğal açısıyla ekilir
 • Kökler cilt kesilmeden ekilir
 • Ağrı olmadan alınır ve ekilir.
 • Sakallar tek tek çıkar

Yukarıda belirtildiği gibi bunlar kökü elde etme teknikleridir önemli olan ekimin nasıl yapıldığıdır.  Çünkü herkes FUE yaptığını söylüyor ama sonuçlar çok farklı oluyor.İşte bunu araştırırken şu konuları ayrıntılı şekilde sorgulayarak karar vermelisiniz.

 • Kökler kanal açılarak değil iğne ile delerek yerleştirilmelidir çünkü kanal açarken yüz bölgesinde yüzlerce küçük kesikler olur ve bu kesikler iz yapar, iğne ile delindiğinde iz kalmaz.
 • İşlem kesinlikle bir uzman doktor tarafından yapılmalıdır, yardımcı elemanlara ekim yaptırılmamalıdır, adı üstünde yardımcı eleman yardım etmelidir. Bu yardımcı elemana “saç ekim uzmanı” denmesi onu herhangi bir uzman yapmaz çünkü Türkiye’de böyle bir uzmanlık dalı yoktur. Ekiminizi yaptıracağınız kişinin diplomasını yani ehliyetini mutlaka sormalısınız.
 • Köklerin tamamı mutlaka tekli olmalıdır çünkü doğada hepsi teklidir ve 2-3 kök içerenler kötü görünür.
 • Açılar her bölgede farklı ve doğru yöne bakacak şekilde ve 30-35 derece olmalıdır
 • Kök varsa öncelikle boyun gereksiz kısımlarındaki alınmalıdır buralarda yoksa ancak o zaman enseden alınmalıdır.
 • Hastanın kafasında tereddüt varsa öncesi deneme amaçlı az sayıda yapılmalı ona göre ekilecek sayıya karar verilmelidir.
 • Kökü ekmek için tutarken canlı kısmından değil, kıl kısmından yani cansız kısımdan tutulmalıdır. Canlı kısmından tutulursa kök ölebilir ölmese de kıvırcık çıkar.Ekimde belirlenecek sayı ihtiyaca göre değişir; yaralanma alanı, dökülme veya belli bir alandan çıkmamışsa çevredeki sakalın sıklığında var olan sınırlar içine yapılır. Genellikle enseden alınan kıl kökleri kullanılır. Ancak sakalla çok daha uyumlu olan  sakalın gereksiz kısımları olan boyun bölgesi ve elmacık kemiğinin üzerindekiler alınıp kullanılabilir. Buralardan alıp ekmek enseye kıyasla çok daha ustalık ve tecrübe gerektirdiği için Türkiye’de çok az yerde yapılmaktadır. Enseden alınarak ekilen kökler sakala kıyasla daha incedir ancak en önemli kaynak ta burasıdır. Boyun kısmında yoksa yada işlemi yapanlar bilmiyorsa ense kullanılır ama ince telli olacağı bilinmelidir.Eğer kişinin sakalı hiç çıkmamışsa ve 21 yaş üstündeyse ekimin istendiği alan kişi tarafından belirlenir ve çizilir. Ekilecek toplam kök sayısı yine kişinin isteğine bağlıdır. Genellikle ekimde bıyık ve çene bölgesinin karşıdan görünen alanına daha yoğun favori ve geri plan sakal alanına daha seyrek yapılır. Enseden veya vücuttan alınan kökler alındığı anda bekletmeksizin belirlenen alana ekilmelidir.Özetle
  Araştırırken yöntemi değil yöntemin ayrıntılarını iyi araştırmalısınız yoksa ektidiği sakalları epilasyonla geri aldıranların kaderini paylaşabilirsiniz.Yazan
  Op Dr Atilla Kaya

About admin

8 comments

 1. çok sik ekilmemiş nrmal sakala aynimi oluyr bend ektrcem
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  varolan sakal sıklığınıza göre ekim yapılabilir

 2. Merhaba bende hiç sakal yok yaptırmak istiyorum 24 yaşındayım hiç sakalı olmayan birine yaptırılmış fotoğraf yokmu acaba
  Op.Dr.Adil Altınsoy
  aşağıdaki siteyi incelerseniz hiç sakalı olmayanlara yapılmış ekimleri görebilirsiniz. https://www.sakalekimi.com/

 3. İzmir de tavsiye edebileceginiz bir yer var mı
  Op.Dr.Atilla Kaya
  yok

 4. iyi günler ben sakal ekimi yaptırmak istiyorum fakat sarışınım yani sakallarım kahverengi çokıyor. ekim yaptırmk istediğim bölgeye ekim yaptırdıktan snra orada çıkan kökler yine yanı renktemi oluyor.
  Op.Dr.Atilla Kaya
  saçınızın renginde olur

 5. Merhaba deneme ekiminde kaç kök ektirebiliriz.Deneme ekimi için randevu almaya gerek var mı ?
  Op.Dr.Atilla Kaya
  300 kök ektirebilirsiniz.randevu almak gerekir

 6. sakal ektikten kaç gün sonra uzamaya başlar bir de ekimden ne kadar sonra izler kaybolur.tşekkürler
  Op.Dr.Atilla Kaya
  hemen uzamaya başlar.ekim yöntemine göre süre değişir.bizim yöntemimizde 3-7 günde belirgin düzelme oluyor

 7. Hocam ben kanal tedavisiyle sakal ektirmiştim fakat çok pişmanım bunun her hangi bir çözümü yokmu aradan 1.5 yıl geçti lütfen yardım edin.
  Op.Dr.Atilla Kaya
  gelirseniz durumunuzu muayene ile değerlendirip uygun çözüm üretebiliriz

 8. hocam arkadasım ektırmiş çok belli oluyor ekim oldugu 3 aylık ama tek tek gozukuyor tedirgın oldum bende oylemı olur sık çıkarmı
  Op.Dr. Atilla Kaya
  Sıklığı ekilen kök sayısı belirler. Ne kadar kök ektirirseniz o kadar sık olur. ben her bir kılı kendi doğal açısına en yakın açıyla iğne yardımıyla ekerim,kanal açmam,bu nedenle ekilen kökleri doğalından zor ayırt edersiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp Destek
İletişim Bilgilerimiz