Home / Genel / Sakaldan Sakal Ekimi

Sakaldan Sakal Ekimi

Bu sayfada bulunduğunuza göre sakalınızla ilgili sorununuz var ve ekimi araştırıyorsunuz demektir, sayfanın bitiminde şu ana kadar gezinti yaptığınız site ve sayfalardan çok farklı bilgilerin olduğunu fark edeceksiniz. Yüksek kalitede çekilmiş fotoğraflardan da görebileceğiniz gibi sakalının gereksiz kısımlarından alınan kökler sıklaşması için kullanılmıştır.

fotoğraf ve video için instagram.com/sakalekimi hesabını takip edebilirsiniz.

Sakal İçin Kökler Nereden Alınır

En yaygın alım yeri ensedir ancak bu yaygınlığın sebebi boyun kısmından yada yanağın gereksiz kısımlarından alıp ta ekmeyi bilenlerin az olmasındandır. Hatta bu bölgeden alım yapmayı bilmeyenler hastaya “oradan alırsak iz kalır” derler. Bu sözün doğruluk payı var ama tam doğru değil şöyleki; alımda 0.7 mm lik ince uç kullanılırsa asla iz kalmaz, biz bunu yüzlerce vakamızda kanıtladır ama ensede olduğu gibi 1.2 mm lik uçlarla alınırsa tabiki o zaman iz kalır. Bizim bu güne kadar sakaldan sakala yaptığımız hiçbir vakamızda iz kalmadı. Ende dışında donör alanlar boyun alt kısımdaki gereksiz kıllar ve yanağın üst tarafı veya elmacık kemiği gibi çoğu kişinin epilasyon yaptırdığı alandır.

Sayfanın devamında fotoğraflarını göreceğiniz kişide alınan sonuç ayrıntılarıyla görülmektedir. Bu vakada elmacık kemiği üzerindeki gereksiz kıllar olınmış ve hemen aşağısındaki seyrek olan alana ekilmiştir.

Kök Alım Öncesi

Kök Alım Öncesi

Fotoğrafa dikkatli bakıldığında yanağın üst kısmında gereksiz kıllar varken biraz daha aşağılarda seyreklik olduğu fark edilmektedir. Ekim planı üstteki istenmeyen kılların köküyle alınadak 2 cm aşağıda daha sık olması istenen alana nakletmektir.

 

Alım ve Ekim Planı

 

Köklerin Alım ve Ekim Alanı

Fotoğrafta mavi noktalarla sınırlanan alandaki folliküller 0.7 mm uçla alınıp kırmızı noktalarla sınırlanmış alana ekilecektir. Alanların neresi olacağına hasta kendi karar vermiştir. Fotoğrafta uzun görünse de hemen öncesi 2 mm ye kadar kısaltılmıştır. Daha iyi anlaşılması için uzunken görüntülenmiştir.

 

Kök Alım

 

Alımdan ve Ekimden Hemen Sonraki Görünüm
İşlemden hemen sonra ciddi düzeylerde dramatik görünmekle birlikte bu görüntü 2-3 günde büyük oranda düzelmekte sanki alerji olmuş gibi bir durum ortaya çıkmaktadır. Alımda ince uç kullanıldığı için almaya çalışılan her kök alınamamıştır. Tek tük alınamayanlar eski yerinde çıkmaya devam eder

 

Kök Alım Sonrası

 

Sakal Ekimi Sonrası Görünüm

Dikkatli bakıldığında yanak üst kısımdaki gereksiz kıllar seyrekleşmiş alt kısımdakiler ise eskisine kıyasla biraz daha sıklaşmıştır. Etrafıyla daha uyumlu hale gelmesi sayesinde hastanın beklentisini karşıladığı için yeniden daha sık bir ekim planlanmamıştır. İstenseyde başka alanlardan alınarak daha sık ekim yapılabilirdi.

Burada dikkat edilmesi gereken iki önemli durum var biri alım bölgesinde hiç iz kalmadığı ve daha önemlisi ekilenlerin önceden var olan sakallardan kesinlikle ayırt edilememesi yani son derece doğal görünmesidir. Doğallığı elde etmenin bir çok sebebi vardır ve diğer sayfalarda ayrıntılı yazılmıştır. Bu vakada aynı yapıda kılların kullanılmış olması önemli etkenlerden biridir. Bir diğer etki de ekimin açılarıdır.

Köklerin Alındığı Yerde İz Kalır mı?

Sakalın gereksiz bölgesinden alım planladığımız her hastanın sorduğu sorudur, bu güne kadar yaptığımız yüzlerce vakada gözle görünür bir iz kalmadı. Genel olarak iz kalmayacağı söylenebilir ama burada önemli bir ayrıntı vardır. Alımları mikro motorla değil elle ve daha hassas bir şekilde alıyoruz, alım ucu olarak 0.7 mm alım ucu kullanıyoruz. İz kalmamasının nedeni bu uygulamalardır. Mikro motorla almak, 1.2 mm uç kullanmak durumunda iz kaçınılmazdır.
Bu güne kadar elmacık kemiği üzerinden ve boyun bölgesinden gereksiz sakalları alıp ektiğimiz yüzlerce kişinin hiçbirinde algılanabilir iz kalmamıştır.

Başkasından Sakal Nakli Yapılır mı?

Teorik olarak başka birinden alınan kökler ekilebilir, nasıl böbrek, kalp, ciğer nakli yapılıyorsa sakal kökleri de nakledilebilir.
Teorik olarak yapılsa da vücut yabancı kabul edeceği için kökü korumak amacıyla ilaçlar kullanılması gerekir. Bu açıdan bakıldığında diğer organ nakillerinden hiçbir farkı yoktur.
Nakledilen kökü korumak amacıyla kullanılacak ilaçlar hem aşırı pahalıdır hem de çok ciddi yan etkileri vardır. Kalp nakli gibi ciddi sorunda bu yan etkilere ve maliyete katlanılabilir ama sakal eksiği gibi bir sorunda asla böyle bir şeye katlanılmaz.

Sonuç olarak;
Yüz bölgesine yapılan ekimler sıradan saç ekimi gibi “ensenizden alıp ekeriz” basit bir işlem değildir, işin ayrıntısı ve doğallık son derece önemlidir. Sakal tıraşı olunduğunda çukurluk veya kabarıklıklar olması ekim yaptıran kişiyi pişman edebilmektedir. Araştırmanızı yeterince yapmadan karar vermeyin ve araştırmaya başlamadan önce bu sitede yazılanları ve görselleri dikkatli inceleyin. Yoksa daha sonra okursanız kendinize kızarsınız. Ekimden sora epilasyon yaptıracak kadar pişman insanlar olduğunu aklınızdan çıkarmayın.

About admin

4 comments

 1. ben sakal ekimi yaptırtmak istiyorum ama sadece çenemde az var yüzümdede 4-5 tane banada ekile bilirmi ?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  evet istediğin sıklıkta ekilebilir

 2. mrb ben kelim yani hiç saçım yok ama sakal ektirmek istiyorum bu mümkün mü kıl kökü bulmak bakımından ?
  Op.Dr.Atilla Kaya
  kıl kökünün ensenizden yada varsa sakalın boyun kısmından alınması gerekir

 3. mrb bende hıc sakal yok ektırmek ıstıyorum acaba mumkunmu
  Op Dr Atilla Kaya
  Yaşınız 21 i geçtiyse ekim yapılabilir

 4. hocam merhaba. yüzümün bir bölgesinde hafif yanıklık var. ve burada sakal çıkmıyor. o bölgeyede ekilebilirmi ?
  Op.Dr.Atilla Kaya
  ekilebilir.yanık ve yara izlerinin kamuflajı için ekim yapıyoruz.05426210888 nolu telefona whatsapptan fotoğraf gönderirseniz değerlendirebilirim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WhatsApp Destek
İletişim Bilgilerimiz