Sakal Ekimi

Ekim Kaç Yaşında Yaptırılmalıdır?

Erkeklerde kişiden kişiye kısmen değişse de hormonların salgılanmaya başladığı dönemden sonraki 4-5 yıl boyunca vücutta ciddi yapısal değişiklikler olur, bunlar sesin kalınlaşması, koltukaltı ve etek bölgesi kıllarının kalınlaşması ve bunları takip eden yıllarda bıyık çıkması ve arkasından sakal çıkması şeklinde devam eder. Bıyığın daha önce çıkması daha sık rastlanır, sebebi net değildir. sakalda en erken çıkan alan ise çene yanlarıdır.

Değişik ekim görselleri instagram.com/sakalekimi

15-16 yaşlarında yumurtalıklar (testis) büyümeye başlar büyümeye başladığında erkeklik özelliklerini belirleyen testosteron (T) ve testostrerondan üretilen daha doğrusu metaboliti olan di hidro testosteron (DHT) hormonlarının düzeyi de giderek artar. Artmaya başladıktan sonraki 1-2 yıl içerisinde en yüksek değerlere ulaşır. Bu iki hormondan sakal, favori ve bıyık çıkmasında asıl etkili olan DHT hormonudur.

15-16 yaşlarında başlayan bu hormon etkisi yıllar içinde etkili olur ve sakalın çıkması yine kişiye göre değişen bir şekilde 16-21 yaşına kadar başlayabilir ve başladıktan sonra sertleşmesi 2 yılı bulur.
Jilet vurdukça sertleşeceği düşüncesi tamamen yanlış bir düşüncedir gerçek etki DHT hormonudur yani bu hormon yoksa ne kadar jilet vurulsa da sertleşmez bu hormon yeterli düzeydeyse hiç jilet vurulmasa dahi sertleşir. Benzer şekilde badem yağı sürmek, sarımsak sürmek gibi dışardan yapılan uygulamaların en küçük bir etkisi dahi olmaz.

Köselik ne kadar sürer

21-22 yaşına kadar sakal çıkmadıysa artık çıkmayacağı kabul edilip ekim yapılabilir yani ekim kaç yaşında yapılır sorununun cevabı çok net değildir ve sabırlı olunmalıdır.

22 yaşına kadar yüzdeki kıllar çıkıp kalınlaşmadıysa şu sorunlar akla gelir

1- Testosteron hormonunun olmaması

2- Kıl köklerinin hiç olmaması yada yetersiz olması

3- DHT hormonlarının üretilememesi (5 alfa redüktaz enzimi olmaması)

4- Köklerde hormonu tutabilecek yapının (reseptör) olmaması

5- Yanık, yara , ağır sivilce çıkması gibi durumlarda köklerin ölmesi

Bu iki durumdan ilkinde yani testosteron yokluğunda ihtiyaç kadar hormon verildiğinde genellikle sakallar çıkar ve normal kaliteye ulaşır. Bu sorunlardan yaralanmalar dışındakilerin neredeyse hepsi genetik yapıdan kaynaklanır.

İkinci durumda yani genetik olarak o alanlarda kıl kökü yoksa tek çözüm kıl kökü nakli yani ekimdir.

Sakal Ekimi Kaç Yaşında Yapılır?

Çıkıp çıkmayacağının netleşmesi için tercihen 21 yaşına kadar beklenmeli ve ondan sonra ekim yapılmalıdır.
Bunların dışında yanık izi, yara izi, sivilce izi, ameliyat izi gibi sebeplerle olan eksiklikler yaşa bakılmaksızın ekime yapılabilir.
Sakalın seyrek olması bu durumlardan farklıdır, az sayıda sakalın çıkmış olması hormonların normal olduğunu ve o bölgelerde kıl kökü olmadığını gösterir. Bu gibi durumlarda yani belirli bölgelerde seyrek olması halinde 19 yaşından sonra sıklaştırma yapılabilir. En sık karşılaştığımız durum olan çenede çıkması ama yanakta hiç çikmamasıdır, bu durumda da 21 yaş beklenmeyebilir.
Kişinin hiç sakalı yoksa ekim yaşı 21 yaşları olarak kabul edilmeli ve tercihen bu yaştan önce ekilmemelidir.
Bazen kişi 23-24 yaşına gelir ama sakallarında giderek artma olduğunu fark eder bu durumda bir kaç yıl daha beklenmesinde yarar vardır çünkü kişinin genetik yapısından kaynaklanan bir şekilde 25-27 yaşlarına kadar çıktığı görülmüştür.

Ekilen Yerde Sakallar Çıkarsa Sorun Olur mu?

Sorun olmaz ancak gereksiz bir işlem yapılmış olur. Gereksiz işlem olmaması için yukarıda yazılan yaşların beklenmesi akıllıca olur. Özellikle ergenlik yaşlarındaki bedeniyle fazla ilgilenme dönemi olan 17-18 yaşlarında hasta veya yakınları çok ısrar etse de yapılmamalıdır. Bu cümle ile ilgili şu anımdan söz etmem iyi olur kanaatindeyim; 18 yaşında bir genç geldi sakal ektirmiş ama berbat görünüyor, yorum yapmak istemedim. kendi lafı aldı ” ben mankendim, ekimden sonra bir daha iş bulamadım, bunların hepsini yok edebilirmisiniz” dedi. Çok üzülmüştüm.

En Erken Kaç Yaşında Sakal Ekilir

Burada önemli olan ekimin ne amaçla yapılacağıdır, sakalların çıkmaması sebebiyle yapılacaksa bunun için 21 yaş beklenmelidir. Yanık izi, yara izi, ameliyat izi gibi izin dışındaki sakalların normal olduğu durumlarda izi kapatmak amacıyla her yaşta yapılabilir.

Ekim Kaç Yaşında Yaptırılmalıdır? için 38 yorum yapılmış


Boran

18 yaşındayım çene ve dudak üstü bölgesinden başka yüzümde tüy yok .18 yaşında olmam sakal ekimine engel mi ?
Op.Dr.Atilla KAYA
engel değil ama çıkma ihtimali olduğu için en az 20 yaşına kadar beklenmeli

sergen

21 yaşındayım yüzümde sakal ve bıyık hiç yok ekim yaptırmayı düşünüyorum ekim olduğu anlaşılırmı? yüzümde herhangi bir iz kalırmı? ve sıfırdan hem sakal hemde bıyık ekimi toplam ortalama fiyat olarak ne kadar yapılıyor bilgi verirseniz çok sevinirim
Op.Dr.Atilla KAYA
doğru açıyla ekim yapılırsa ekim olduğu anlaşılmaz,iz kalmaz
sıklık beklentinize göre ortalama 1500 TL ile 15 000 TL arasında değişebilir, sakal ekimi fırından ekmek almak gibidir ne kada risterseniz kadar yapılır

sergen

ilk aşamada sadece favori bölgesine deneme ekimi yaptırmayı düşünüyorum tahmini kaç kök gerekir?
Op.Dr.Atilla KAYA
deneme ekimimiz 300 kök

ibrahim

Öncelikle merhabalar hocam ben 36 yaşındayım 17 li yaşlarda jiletle traş olmaya başladım sakalım var ama istediğim sıklıkta çıkmıyor biraz seyrek,sakaldan ziyade benim faul takıntı var düzgün çıkmıyor faullerimin kalın ve sık çıkmasını çok istiyorum kuaför arkadaş düzeltiyor ben banyoda traş olurken Bozuyorum eşit ve düzgün çikmamasından dolayı onlarda bıktı bana önerebileceğiniz bir yöntem veya nereye başvurmalıyım saygılar
Op.Dr.Atilla KAYA
ekim yaparak istenilen şekle sokabiliyoruz

Emreee

Selam ben 18 yaşındayım yüzümde sakal tüy gibi çıkıyo acaba bu ne zamana kadar kalınlaşır
Op.Dr.Atilla KAYA
21 yaşını bulabilir

neco

benim sakallarım yamuk çıkıyo yukarı doğru bununda bi çöümü varmı ??
Op.Dr.Atilla KAYA
teorik olarak alınıp doğru açıyla ekilebilir ama pratik bir yok değil

yusuf

Hocam yoģun akne ve sivilce izi sakal çìkmasìna engel olur mu
Op.Dr.Atilla KAYA
sivilce iltihapbı çok ilerlerse kökü öldürebilir

Ahmet

Selam 18 yaşındayım sakallarım tüy gibi yani traş oldukdan 5-6 güne kadar yüzümü tam kapıyo acaba ne zaman sakal kalınlaşır ha bide kalınlaşmaması oranı varmıdır cünki tüy gibi oldukda sinirlerim bozuluyor kalınlaşmasını istiyorum
Op.Dr.Atilla KAYA
süre verilemez ama 22 yaşına kadar kalite artışı olur

tufan

Hocam sakal ekiminde cizgi gibi bu görüntü mü olur hep yanaklarda bende köseyim de biraz da bana ait sakal gibi görünmesini istiyorum o basil halledilir?
Op.Dr.Atilla KAYA
ekim sırasında geçişlere dikkat ediyoruz tabiki

hüseyin

Hocam ben sadece bıyık ektirmek istiyorum düzgün bıyığının olması için en az kaç kok ektirmem gerek
Op.Dr.Atilla KAYA
en az 300 kök ekilmeli

yusuff

Merhaba hocam. 18 yaşındayım ve vucudumda bacaklar haricinde kıllanma yok. Yüzümde de yok ve cok seyrek bi sekilde biyiklarim cikiyo. Ne yapmaliyim ekim icin beklemeli miyim sakalim biyigim olsun istiyorum.
Op.Dr.Atilla KAYA
evet 3-4 yıl daha beklemelisiniz.

gökhan

hocam benim çene altımda ve bıyık var az ama yanlarda hiç yok yaşım 25 normalbidir cıkmaması ektirsem ne kadar olur gür sakal ve bıyık yardımcı olurmusunuz
Op.Dr.Atilla KAYA
bu yaştan sonra çıkmaz
makul ölçülerde istediğiniz sıklıkta ekebilirz

kadir

meraba hocam,21.yaşındayım ve sakal ekimi yaptırmak istıyorum.fiyat aralığı nedir.tam köse biri için bi fiyat verebilir misiniz
Op.Dr.Atilla KAYA
sıklık beklentinie göre 4000-15 000 tl arasında değişebilir

Semih

Mrb hocam akneli bolgelerde yani sivilce izlerinin olduğu bolgelerde sakal çıkmıyor ekim ile sakal cikarmi teşekkürler.
Op Dr Seher Şirin
Evet ekilen kök kadar çıkar

Erenn

Selam hocam 19 yaşım var yüzümde sakal tüy gibi çıkıyor sakallar yumuşak yüzümü jiletlemi ya makina ilemi traş edeyim?? Lütfen cevab yazınız sayqılar
Op Dr Atilla Kaya
kullandığınız alet etkilemez.sakal yapısı genetiktir.

MEHMET

hocam 24 yaşındayım yüzümde tüyler ama bir türlü kalınlaşmıyor bıyık ve çene bölgeleri sertleşti ama fauller ve yanaklarda tuyler var ama kalınlaşmıyor ne yapmam gerekıyor hocam lütfen yardımcı olurmusunuz minoxıl sprey kullandım bıraz etkısını gördum ama tuy şekılınde hala…..bir ilaç varmı tüyleri kalınlaştırmak için saygılar hocam
Op.Dr.Adil Altınsoy
hayır ilaçlar pek etkilemez.sorunlu alanlara ekim yaptırabilirsiniz

mücahit

hocam iyi günler ben 21 yaşındayım çene altında ve bıyık bölgesinde biraz var sizce beklemelimiyim yoksa ektirmelimiyim çıkma olasılığı varmı ?
Op Dr Atilla Kaya
ailesel sakal çıkış özelliklerini araştırmalısın.ona göre 21 yaş tamamlanınca ekim düşünebilirsin

Ibo

Hocam benim baba tarafi gayet gur sakalli ve killiyken anne tarafi dayilarim dedem koseler sadece top sakal kisminda sakal cikiyor. Galiba dayilarima cekti genlerim ama onlardan daha killi bi vucudum var ama sakal yonunden babama cekseydim coktan sakal birakabiliyo olurdum.19 yasindayim ve hemen ciksin istiyorum sakallarim ekim denemelimiyim?sakallarim tel tel alakasiz yerlerde var tuy gibi degil normal sakal ama baska kok gozukmuyor
Op.Dr.Atilla Kaya
2 yıl daha sabretmelisini, ekim için erken

Kadoll

Hocam ben 18 yasndayım sak ve bıyığim var ama yeterli sertlikte degiller sakal ekiminin bi faudasi olurmu
Op Dr Atilla Kaya
sakal ekimiyle yeni sakal kazanırsınız varolanları etkilemesi beklenemz

leon

hocam ekim yapıldıktan snra döküleceğini duydum..acaba döküldükten ne kadar zaman varsa yenileri çıkacak? yada hepsi mi dökülecek?
Op Dr Atilla Kaya
hepsi dökülebilir hiç dökülmeyebilirde 2.2 aydan itibaren çıkmaya başlar

Taha

Hocam merhaba. 22 yaşındayım dudak üstü ve çene altı dışında başka yerde sakalım yok. Babamin sakal çıkışı 20 yaşinda olmuş. Ankarada oturuyorum ve sakal ektirmek istiyorum. Güvenilir, tavsiye edebileceğiniz nerde yaptirabilirim?
Op Dr Atilla Kaya
Ankara Idea klinikte Op Dr Adil beye yaptırabilirsin

mustafa

hocam ben 20 yaşındayım. Çene altında ve dudak üstünde sakal çıkıyor aslında foullerdede hafiften çıkıyor ama sakal ekimi yaptırmak istiyorum.Ne kadar Tutar hocam sizce?
Op Dr Atilla Kaya
21 yaşın bitmesini beklemelisin

Ali

Yaşım 21 ve fuvori bölgesi,bıyık ve çene de çok seyrek geliyor ailede köselik yok şuan çıkanlarda yeni siyahladı diye bilirim ne yapmam gerekir
Op Dr Atilla Kaya
ben beklemenizi öneririm.gelişim geç olabilir

Aga

300 kıl kökü ekiminin fiyati nedir
Op.Dr.Seher ŞİRİN
ekim yapılacak alana göre değişir

Jokeres

Merhabalaizninizle bir sey danismak istiyorum ben 18 yasindayim ve sakal cikmama olayi sulaleden genetik gelen bir olay dayımfa babamda hep gec cikmis sakallar ve su an psikolojik olarak sakal hemen ektirmek istiyorum ve 3-4 yil arasi beklemek istemiyorum öneriniz nedir acaba? Simdiden guzel dusunceleriniz için cok tesekkurler varolun..
Op Dr Mehmet Kartal
beklemek zorundasınız.kendi sakalınız çıktığı zaman kötü bir görüntü ortaya çıkar

Berk

Merhaba hocam yasim 27 cene bolgesinde ve favori bolgesinde sakal problemim yok fakat yanak bolgesinde sakallarim biraz seyrek hormon tedavisiyle siklastirilabilir
mi yoksa ekim mi gerekli
Op Dr Atilla Kaya
bu yaşa kadar çıkmadıysa ekim yaptırmanız daha iyi olur

Kadir Can

Sayin hocam yas 21 cene biyik ve favoride killanma var resmen tuy gibi beyaz renkte cikiyor ve sakal olmamasi beni derinden etkiledi bu yuzden hormon testi yaptirdim testesteron testi ve doktor hersey normal dedi ne yapilabilir onerileriniz nelerdir. Tesekkurler.
Op Dr Adil Altınsoy
ailenizde sakal gelişiminin tamamlanma yaşını araştrın,eğer geç tamamlanmışsa sizinde böyle olabilir.yoksa ekim planları yapabilirsiniz.

Hadann

Hocam yaşım 21, size sorum var; çene altinda sakal cikiyor. Çene altinin ortasiyla sağ tarafı ayıracak şekilde uzunlamasina çıkmayan bölge var
Bu sol taraftada böyle
Yanak kisimlarinda yuzde 30 oraninda doluluk var
Dudak taraflarinda ve cene kisminda ve cikmayan bolgelerde sarimsi veya siyahimsi hafif tüylenme başladı bu daha önce yoktu.
Ailede yani peder de 22 yasindan sonra geç çıkmis.
Benim sorum şu tüm bu unsurlar karsisinda çıkarmı sakal?
Psikolojim bozuldu sirf bu sebepten dolayi
Op Dr Atilla Kaya
ailede geç çıkmışsa beklemelisin

Can

Merhaba hocam, benim yaşım 20. Yüzümde çene ve bıyık bölgesi dışında hiçbir yerimde kıl yok. Çene ve bıyık bölgemde de tüy şeklinde var. Babam ve dayımda da sakal var. Benim yaşıtlarımda da gür sakal var. Ne yapmam gerekiyor ? Ekim yapılabilir mi ?
Op.Dr.Atilla Kaya
ekim düşünmek için 20 yaş erken.gelişim 21 yaşın bitiminde tamamlanır.beklemelisiniz.ozaman çıkmamışsa ekim düşünülebilir

Ahmet

Hocam yasim yeni 20 oldu sakallarim var ama biyık ve alt dudak yeni çıkıyo ama ama az beklemeliyimmı ekimmi yaptırma liyim
Op.Dr.Atilla Kaya
21 yaş bitene kadar beklemlisin

Kutay

Iyi gunler benim sorum su 20 yasindayim ve sadece cenemin orda biraz sakal var diye bolgelerde yok sizce ekim olurmu
Op.Dr.Atilla Kaya
20 yaş sakal ekimi için erken.21 yaşın bitimine kadar beklemelisiniz

murat

ben 20 yasındayım sakal ektirmeyi düşünüyorum ama çıkma ihtimalinide düşünüyorum sizi öneriniz nedir . ek olarka yaşım daha genç oldugu icin ilaç krem vb. tedaviler cevap verebilir mi
Op.Dr.Atilla Kaya
ailedeki sakal gelişimi tamamlanma yaşını araştır.21 yaş bitene kadar beklemeni öneririm

barbaros

merhaba hocam ben 25 yaşındayım bıyıklarım ve alt çenemde sakallarım var ama seyrekler hormon bozukluğunun olabilceğini söylediler.Acaba hormon bozukluğum olsa bile ekim yaptırabilirmiyim? Yaptırsam bile iyi sonuç alabilirmiyim. Şimdiden teşekkürler.
Op.Dr.Atilla Kaya
yaptırabilirsin.yeterli miktarda uygun yerde,işinin ehli kişilere ekim yaptırırsan iyi sonuç alırısın

hayrettin

merhaba hocam bu ekim yapılıcak kılları nereden alıyorsunuz acaba ?
Op.Dr.Atilla Kaya
ense bölgesinden

Best

1 ay sonra 25 yaşıma giricem.. az buçuk siyah tüyler var fakat kalınlaşmıyor sakal gibi durmuyor zaten Ekim yaptırmayı düşünüyorum.. mantıklı mı sizin açınızdana
Öp. Dr. Atila kaya
05426210888 no lu telefona whatsapptan fotoğraf gönderebilirseniz, değerlendirebiliriz

enes

Hocam yas 21 çene bolgesine biraz sakal ekimi yaptırmak istiyorum ama kökleri enseden değil boyun bölgesinden fazla sakaldan aldırmak istiyorum mümkünmu dur acaba ?
Öp. Dr. Atilla Kaya
Alabiliriz. 05426210888 nolu telefona whatsapptan fotoğraf gönderin değerlendirelim

BATUHAN MERT

Hocam merhabalar 20 yaşındayım 9 ay sonra 21 olacağım ve sadece hafif bıyık ve hafif çenede sakal var yanlarda yok bana maaliyeti ne kadar olur ve kaç seansta biter ? kolay gelsin.
Öp. Dr. Atilla Kaya
Sakal ekimi planlamak için 21 yaşın bitmesi, tamamlanması gerekir. Siz Ekim yapılabilecek yaşa geldiğinizde güncel fiyatlarının ne olur bilemiyorum. Bunun hesabını o zaman yapmak daha doğru olur. Yapılacak Ekim sağlığına göre 1-2 seans gerekebilir.

Metehan

Hocam ben 22 yaşındayım bıyık çene altı ve faullerim çok sık olmasada gayet iyi ama yanaklarım da 4 veya 5 kıl anca var ne yapmalıyım.
Öp. Dr. Atilla Kaya
Merhaba,
Ailenize sakal gelişimi kaç yaşında tamamlanmış, araştırın. Eğer sizin yanınızda tamamlanmamış ise sizde bir süre daha bekleyin, Yok eğer bu sorunu yaşayan sizden başka kimse yoksa o zaman sakal ekimi düşünebilirsiniz. Ama Ekim yaptıracağınız kurumu iyi araştırın.

anjing