Home / Merak Ettiğiniz Soruların Cevabı / Kaç Kök Sakal Ekilir

Kaç Kök Sakal Ekilir

Estetik uygulamalarda kişiyi en çok ilgilendiren konu işlem sonrası uzun vadede nasıl görüneceğidir. Çünkü alınacak sonucun ne kadar doğal olacağı, ne kadar belli olacağı, beklenen sıklığın olup olmayacağı önemlidir.

Kaç kökle nasıl bir görünüm olacağı konusunda görseller instagram.com/sakalekimi

Aşağıda fotoğraflarını gördüğünüz kişiye 1000 follikül ekilmiş, seyrek bulduğu için 2.seans ekimle tekrar 1000 follikül daha ekilmiştir. Toplamda 2000 ense kısmından sakalın olması gereken alana 2000 kök nakledilmiştir. Hiç sakalı olmayan birine 2000 tekli greft ekilmesi halinde yaklaşık bu sonuç elde edilecektir. Yaklaşık diyorum çünkü kişinin saç tellerinin kalınlığı da dolgunluk sağlamada önemli bir faktördür yine saç rendügi de önem arz eder. Şöyle ki; sarışın birine aynı sayıda ekim yapılsa daha seyrek görünür yada saçları ağarmış kişide daha da seyrek görünür.

Sayfanın devamında göreceğiniz fotoğraflar sizin için örnek oluşturmalıdır. Bunun yarısı kadar yada çeyreği kadar ektirebileceğiniz gibi daha sık bir ekim için 2 katı da ektirebilirsiniz. Sakalla bıyık ekimi hayati olmasa da eksikliği kişide ciddi psikolojik baskı yapabilmektedir. Özellikle sakalla bıyık kökü eksikliği genellikle birlikte olmaktadır ve tek çözüm kıl kökü naklidir.
Ekimlerde ekim alanı ve ne kadar sık olacağı kişi tarafından belirlenir yani 1 cm kare alana kişinin isteğine bağlı olarak 5 greft ekilebileceği gibi 50 greft veya daha fazla ekim yapılabilir.
Tüm ekimlerde en önemli sorun ne kadar doğal görüneceğidir, resimlere dikkat edildiğinde gerek sakalın gerekse sakalın ekim olduğuna dair bir bulgu gözlenmemektedir.

Kaç Greft Sakal Ekilir

Aslında burada en mantıklı yaklaşım şöyledir; kişi genel anlamda beklenti oluşturmak için deneme amaçlı az sayıda ektirir sonuca göre ne kadar ihtiyacı olduğuna karar verir ve bir sonraki ekimde istediği kadar ektirir. Bu deneme ekimi sonrası şu soruların cevabını almış olur;

Acır mı
Doğal olur mu
Ekilen sakallar ne kadar sürede çıkar
Kızarıklık ne kadar sürer
Ense seyrelir mi
Ekilen sakal uzar mı
Kaç günde normale döner
Sakal ekildiği anlaşılır mı

Sakal Bıyık Ekimi Öncesi

Sakal Ekim Öncesi

Sakal Ekim Öncesi

Sakal Ekimden Sonra

Sakal Ekim Sonrası

Sakal Bıyık Ekim Son Hali

Ne Kadar Sakal Ekilmeli?

Yüz bölgesine ekimler saç gibi değildir kişiden kişiye çok değişik yoğunlukta olabilmektedir ve çok sık olan normal kabul edilirken orta düzeyde seyrek olsa da normal olarak değerlendirilir. Belirgin düzeyde seyrek sakalı olan biri bundan rahatsızlık duymayabilir. Bu sebeple genellikle ekimde çok sık sakala ihtiyaç duyulmaz. Diğer taraftan çok sık ekim pahalı olur. Bölgesel kayıp varsa bu durumda civardaki sıklıkta ekim planlanarak çevreyle uyumlu hale getirilir.

Hiç sakalı olmayan kişinin istediği sıklık ve sınıra bağlı olarak 1000-3000 greft arasında ekilebilir ancak kişinin beklentisine göre bu sayıların yarısı veya iki katı kadar da ekilebilir..

Tam köse birinde bıyık ve çene bölgesine 400 er follikül favori bölgelerine 100 er kök toplamda 1000 kök belirgin derecede seyrek olsa da anlamlı görünüm değişikliği sağlar ve kadınsı görünüp azalmış, kısmen de olsa erkeksi bir görünüm elde edilmiş olur.

Köselerde genellikle 2000-3000 kök civarında tekli greftekimi tatmin edici sonuç verir.

Sadece bıyık bölgesine yapılacağında 300-800 kök arası yeterli olmaktadır.

Aslında burada doğru yaklaşım bir miktar ekimle denem yaptırarak denemek ve bu denemenin sonucunda elde edilen görüntüye göre yeniden yapmaktır.

Kaç Yaşında Sakal Ekilir

Sakal Ekim adet

Üst sınır yok yani ileri yaşlarda bile kişi isterse ve doğru karar verecek zeka düzeyine sahipse ekilebilir. İdea Klinikte yapılan en yaşlı kişi 72 yaşındaydı.

Önemli olan başlangıç yaşıdır. Normalde testislerin gelişip testosteron salgılamaya başladığı 14-15 yaşlarında sakalda canlanma başlar ancak genelde bu yaşlarda başlamasına rağmen 18-19 yaşlarında da başlayabilir. Bazen kişinin genetik yapısına bağlı olarak 21 yaşına kadar gecikebilir. 20 yaşından sonra sakalı çıkan insan sayısı azımsanmayacak kadardır. Bu sebeple ekime karar verebilmek için 21 yaşına kadar beklenmelidir. Çok seyrek olarak 23-25 yaşlarında çıktığı da görülebilmektedir ancak bu çok seyrek rastlanan bir durumdur.

Ergenlik döneminin başlamasıyla gençler bedenleriyle daha yakından ilgilenirler, arkadaşlarınınki çıkmışken 18 yaşına gelmesine rağmen hala sakalının çıkmamış olması bazı gençleri çok rahatsız edebilir ancak yine de 21 yaşına kadar beklenmesi doğru olur.

Yanık İzine Sakal Ekimi

Burada ne kadar ekileceğini belirleyen en önemli faktör yanık veya yara alanının genişliği ve çevresindeki sıklıktır. Çevresi seyrek bir yara alanını çevreyle daha uyumlu hale getirmek için düşük sayılarda greft yeterli olurken çevresi sık yanı alanların etrafıyla uyumlu hale getirilmesi için daha yüksek rakamlarda greft ekimi yapılmalıdır.

Yanık Yere Ekilen Sakal Tutar mı?

Yüzde Yanık İzi
Sakalda yanık
sakal-nakli-goruntusu
Ekimle kamuflaj

Evet tutar, bunun mantığı şudur deri incelse de sertleşse de kan varsa kök tutar. Bu konuda karar verebilmekte kolaydır. sakal alanına enjektör iğnesi batırıldığında kanama oluyorsa kök tutar ve çıkar demektir. Bazı bu konuda tecrübesiz kliniklerin internet sitelerinde tutmayacağı yazsa da böyle yazmalarının tek nedeni bu işi becerememeleridir. Kliniğimizde yaptığımız bu tür ekimlerin hiçbirinde sorun yaşamadık ve ektiğimiz her kökten kıl çıktı.

Sonuç olarak; Kaç kök sakalın gerekeceği tamamen ekim yaptıracak kişinin seyrek alanının genişliği ve sıklık beklentisine göre değişir. Bunu fırından ekmek almaya benzetebilirsiniz. Fırıncı sizin evinizde kaç kişi olduğunu ve kaç ekmek gerekeceğini bilemez bunu siz belirlemelisiniz. Eğer kararsızlığınız varsa en mantıklı yaklaşım az sayıda deneme ekimi yaptırıp sonucu görüp ona göre yeniden ektirmektir. “bir defada olsun bitsin” diyenlerin önemli bir kısmı pişmanlıkla sonuçlanır.

Deneme ekimiyle Acır mı, sık olur mu, kaç gğnde iyileşir, doğal olur mu gibi onlarca sornuzun cevabını çok net bilirsiniz.

About admin

10 comments

 1. Merhabalar, resimdeki hastaya kaç kök ekim yapıldı öğrenebilir miyim?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  2000 kök ekildi

 2. Öğretmenim. Yaşım 24. Fauller, bıyık ve sakal çizgisinde sorun yok. Ancak yanakta sakalim seyrek, boyuna doğru hiç yok. Ayrica çene altından adem elmasina kadar sakal var ama önden çenede ve yanlarinda sakal yok. Dudakaltı çene ve yanlara doğru 600, yanaklara da 200’er ektirsem resimdekinin sıkliginda olur mu? Tesekkürler.
  yanaklara 200 çok az olabilir, bu kişiye 2000 ekmiştik onun üzerinden hesap yapabilirsiniz

 3. Bu hastaya toplamda 2000 greft ektiniz değil mi? Ben bu sıklıkta ve çene kismini boyle istediğim için yaziyorum. Yanaklarda sakalim zaten var ama sık değil, seyrek. Bıyık ve fauller de iyi. Ama Önden görünen çene kisminda yok(çene altinda boğazda var). Çeneye 600, her iki yanağa da 200er ektirmek istiyorum. Toplamda 1000 greft. Çene kısmı sık, yan taraflar daha seyrek olsun. Resimlerimi fln göndermiştim size daha önce. Ancak haziran temmuz gibi ekim yaptirabilirim, mesleğimden dolayi. Kusura bakmayin, biraz uzun oldu.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  tamam temmuzda görüşürüz 🙂

 4. Selam aleykum hocam, toplamda mi 2bin yoksa sadece yanaklara mi? Ayrica keçi sakali dediğimiz alana yaklasik kaç kök ektiniz? Biyik ve boyun hariç
  Op.Dr.Atilla KAYA
  toplam 2000 dir

 5. Çeneye kaç kok ektiniz biyik hariç?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  1500 civarıdır

 6. Hocam insanda sakal çikisinin tamamlanmasì hangi yastìr babam sakalìnìn 25 yasìndan sonra gùrlesmeye basladìgìnì sòylùyor bu mùmkùn mù
  Op.Dr.Atilla KAYA
  genellikle 21 yaşında tamamlanır ama bazı kişilerde daha geç olaibliyor

 7. Merhaba hocam
  Ben sakal ektirmeyi düşünüyorum. Yaşım 21 faul altı ve cenede çok az var sık sakalım olsun istiyorum yukarıdaki resimlere baktım 3000 ile 4000 bin kök arası 22 nisanda gelmeyi düşünüyorum cumartesi pazar ekim yapabilirmisiniz birde fiyatı ne olur
  İletişim numarası alabilirmiyim.
  Op Dr Atilla Kaya
  hafta sonu ekim yapmıyoruz.öncelikle info @ideaklinik.com adresine fotoğraf göndermelisiniz

 8. Atilla Bey ne zaman kredi kartına geçeceğiz? 🙂
  Op Dr Atilla Kaya
  🙂

 9. merhaba hocam
  benim yüzümün hemen hemen çoğu yerinde sakal var ama çenemin tam ortası çok seyrek oraya 50 greft ektirsem yetecek gibi düşünüyorum bu miktarda ekim yapıyormusunuz?
  Ekim sonrası ekilen yerde kızarıklık oluyormu?
  oluyorsa ne kadar zamanda geçer ?
  Op.Dr.Atilla Kaya
  sakal ekiminde ilk ekimde kaç kök ektirirseniz ektirin limit ücret karşılığı olan 300 greftlik açılış ücretini ödersiniz.sonraki ekimlerde ise ektirdiğiniz kadar kök sayısının bedelini ödüyorsunuz.kızarıklık olur ama sakallar uzadığı için kamufle olur.en geç 10 gün içinde geçer

 10. Benim çene ve faullerde sorun yok sadece yanak kısmında sorun var çok sıkta olsun istemiyorum ve sakallarım kıvırcık enseden aldığınizda. Yanaklar düz fauller dalgalı sorunu olurmu ve 300 kök ücreti nedir öğrenebilirmiyim
  Öp. Dr. Atilla Kaya
  Ben tedavisi esnasında saygı duyuyorum ama nolu telefona whatsapptan otoğraf gönderirseniz değeelendirebilirim. Ücretler için @ideaklinik instagram hesabına bakınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WhatsApp Destek
İletişim Bilgilerimiz